Média

Žena a život: Jóga proti stresu

Rozptyluje a rozčiluje nás kdeco. S tím nic nenaděláme. Změnit však můžeme své reakce na všudypřítomný neklid kolem. Irena Kubicová vás naučí několik jednoduchých

a účinných cviků. Celý článek zde.

JogaDnes: Jóga vás otevře jako knihu

Jóga vás otevře jako knihu, někdy čteme drama,  jindy poezii...

 

Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet, a možná ještě dál začíná dobrodružná výprava do našeho nitra, do našeho těla, do zatáček v naší mysli. Pokud si to dovolíme, tak objevujeme a stále se těšíme, až řádky v naší knize začnou být čitelnější, až porozumíme slovům, větám, příběhu a celému kontextu sebe samých. A najednou to přijde a máme pocit, že už, už jsme to nastavili tak, že bude pohoda.

Premenstruační syndrom

Trápí vás premenstruační syndrom? Zkuste se na něj podívat jinak. Věděla jste, že právě v tomto období máte zvýšenou kreativitu a smyslnost? To přece stojí za to využít!

Celý článek v naleznete v časopisu Žena a život nebo zde (pdf). 

Rozhovor pro časopis JógaDnes

Jak jsi se dostal/a k józe?

K józe mě přivedla Markéta Sulánská před 13 lety, dokončila jsem vysokou školu a odstěhovala se do Prahy, začala pracovat v lékárně ve Faustovo domě, stále v kontaktu s nemocnými lidmi, jóga pro mě byla příjemnou uvolňující aktivitou, zažívala jsem při ní vnitřní klid a zastavení. Vyhledávala jsem jemnou klidnou jógu, meditativní styl jako vyvážení k aktivnímu životu. 

Svět vědy a chemie mi nestačil, začala jsem studovat homeopatii, tradiční čínskou medicínu, bylinářství, chodila jsem do čajovny na Haštalské náměstí k Míle Lukášové meditovat, zpívat mantry, s Markétkou Sulánskou jsem jezdila na meditativní semináře několik let, vnímám ted s odstupem času, jak moc mě ovlivnila a přirozeně se stala pro mě velkým člověkem, učitelem, aniž bych se cíleně předem pro ni rozhodla, prostě se jí sama o sobě stala, žádný kurz, výcvik, škola..Cítím za to radost a vděk. Pociťovala jsem, že mě jóga a meditace léčí, že jsem více vědomá sebe sama a vše dobré, co jsme zažívala na jógamatce, se začalo odrážet v mém životě, v obyčejných věcech, vztazích, v práci... To je skutečné kouzlo ve své obyčejnosti. Nyní navštěvuji kurzy power jóga akademie Vaška Krejčíka, vitální jógu, jógovou terapii, certifikovaný výcvik hatha jógy...vnímám službu, kterou Vašek pro jógu v Čechách udělal. A stále se vracím k Markétě...

 

Proč jsi u jógy zůstal/a?

Jóga mi výrazně zlepšila kvalitu života. Přestala jsem mít bolesti zad, rozdýchala jsem mnohé patálie, narovnala jsem se, stala jsem se vnímavější vůči sobě samé i světu. To už nelze opustit, proto jsem u jógy zůstala. Nezůstala jsem však v Praze. Odstěhovala jsem se tehdy ještě s přítelem, dnes už manželem do Českého Švýcarska. Ze Žižkova na samotu do lesa. Žádná velká romantika to nebyla, ošklivý okál v lese a spostu problémů. Vzali jsme to jako příležitost, dost nás to oba stmelilo. Nyní žijeme v Krásné Lípě na okraji lesa v novém domě s velkou zahradou a výhledem do daleka. Každý den jsem vděčná za to, kde jsem. Po narození dcerky Emičky jsem hledala dětskou jógu, nebylo tu nic. Nic je možnost na Něco. Absolvola jsem semináře pro lektory dětské jógy u Hanky Luhanové a otevřela lekce pro rodiče a děti. A to byl začátek mojí lektorské práce. Maminky mě žádaly, at otevřu lekce i pro dospělé a tak jsem našlapovala měkce, jemně a šla...dnes vedu 6 pravidelných lecí pro dospělé týdně a 4 lekce pro děti, pořádám partnerské workshopy, propojuji jógu s tvořením a aromaterapií, pořádám pobyty s jógou a relaxací, jógu open air a zvu sem k nám, do Českého Švýcarska, jiné lektory, aby nás inspirovali, předávali svoji zkušenost.  Jóga je součástí i zážitkových programů, které tvoří můj muž pro turisty v Českém Švýcarsku. Jóga je součástí celostního přístupu ke zdraví člověka, prolínám světy mé původní profese s tradičními směry. Miluju svoji práci, dává mi smysl a radost.

 

Je jóga každodenním společníkem tvého života a pokud ano, jak se to projevuje?

Jóga je životní styl, takže ano. Pravá jóga je v každodennosti, v přístupu k sobě I ke světu. Nedovedu si představit, že by nebyla součástí všedního okamžiku a odehrávala se jen na lekci...Projevuje se asi nejvíc v pozornosti, všímavosti toho, co žiju, kam dávám svoji sílu a také v pokoře, že nic není hotovo, že dělám chyby,..

 

Co je pro tebe na józe přitahujícího?

Jóga pomáhá dávat do souladu energii člověka na mnoha úrovních. To, co do jógy vkládám,se mi vrátí, jóga je vlastně velmi spravedlivá a to je na ní přitažlivé. Přitažlivý je pro mě taky vnitřní klid a krása, která vychází zevnitř, projeví se vlídností, otevřeností a jasem, který překryje pár vrásek. Spokojemost je nejlepší lifting:-)

 

Hledáš k józe ještě nejaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?

Kromě jógy potřebuju k životu ještě chůzi, nejpřirozenější pohyb. Ráda chodím do krajiny kolem mě, do přírody, také do hor. Ráda plavu a občas běhám, to bych chtěla častěji...

Řekl/a bys, že zájem o jógu vzrůstá?

Jóga je určitě oblíbená, potřeba zastavit se, uvolnit a posílit, nahlédnout na sebe..ale ne vše, co můžeme vnímat v meditaci, při józe, nám může být příjemné, je to zpráva, informace, kterou se nadále můžeme, nemusíme zabývat, je to na nás. 

 

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?

Může přinést náhled, informaci, může nám pomoci s koncentrací, s lepším zvládáním stresu, jóga prohlubuje dech, což má vliv na naše zdraví, učí propojovat dech, pohyb a myšlenku, je to celistvý propracovaný systém, zároveň otevřený pro originalitu a osobitost. Pokud umíme být sami se sebou ve svém klidu, jsme pak autentičí v čemkoli, co aktivně děláme. To se v životě určitě neztratí. Jóga nás vede k novým, dobrým, denním návykům. 

 

Na co by si měl hledajíci zájemce o jógu dát pozor při výběru studia, nebo instruktora?

Instruktor jógy dává do svých lekcí kus sebe, každý má něco osobitého, předává své zkušenosti. Vnímejte, jestli to, co lektor říká, také žije. Nasajte atmosféru, přístup, otevřenost. Lektor by klienty k sobě neměl jakkoli poutat, to je můj názor, svoboda je důležitá. Hledejte hloubku a volejte k sobě trpělivost na svou cestu...hledejte svůj vlastní dobrý pocit v každé ásáně. Není jen jedna správná cesta a kdo říká, že je a posuzuje ostatní lektory a studia, nepochopil jógu...

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?

Riziko a jóga? Snad jen riziko, že prohlédnu některá svá mámení, budu možná volaná k opuštění své komfortní zóny...Rizika si tvoříme sami. Pokud chci aby jóga byla nástrojem chtění a úsilí zamotat své tělo do složitých pozic a pak se v ní vyfotografovat, je to také možnost, poškodí mě to nebo ne? Chci se předvést nebo motivovat? Myslím na svoje klouby, ego? Zároveň ale mohu mít zdravou potřebu zvládnout stoj na hlavě nebo prostě se pohodlně posadit s rovnou páteří., mohu chtít mít krásný plakát plný harmonie..co je riziko se učíme vnímat sami. Jóga nás může učit zdravé pohybové návyky nebo přestřelit..jako mnoho dalších systémů.

 

 

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?

Preference lehčí rostlinné stravy je příjemnější. Nemyslím si ale, že by nutně jógín musel být vegetarián, podle mě není nutné vychylovat se do extrému, ale spíše si hlídat zdroje a míru.

 

Jak jíš ty?

Dávám přednost vegetariánské stravě, je mi po ní dobře, mám více energie, snažím se o pestrost. Jsem požitkářka, jídlo mi chutná, nejsem na žádné diety, nefungují. Ráda jím zdravě a dobře, jím i ryby a občas I kousek masa, když vím, odkud je. Podporuju lokální potraviny, kupuju místní bednýnky se zeleninou, ovocem a farmářské košíky. Když jsem začala s jógou, musela jsem přejít na jiný režim, co se jídla týká. Před jógou nejím asi 2 hodiny, před tím jen lehké jídlo, pokud mám dvě lekce za sebou a pak přijdu domů, měla jsem velké propady energie a potřebu jíst večer. S tím mi pohohla výživová poradkyně Gábina Šlancová z Liberce, člověk na svém místě.

 

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace...jóga je pro tebe?

Jóga je pro mě krajina srdce...

 

Děkujeme za rozhovor!