Blog

Vítejte na blogu: Svět mýma očima...

Jóga a vůně

Součástí některých lekcí jógy bývá aromaterapie. Ve studiích může osvěžovat a čistit vzduch, navodit pocit pohody. Během lekce, nejčastěji po relaxaci lektoři nabízí kapku vonného oleje do dlaně, k masáži rukou či nohou. Díky přírodním vůním můžeme doladit téma lekce a její zaměření. Jak působí vůně- na naši psychiku a zdraví? Na co si při výběru dávat pozor?

Čich je fylogeneticky nejstarší smysl. Nosní sliznice obsahuje miliony čichových receptorů, které vysílají do mozku impulzy. Mozek je vyhodnocuje jako vjem vůně. Čich je tak napojen na limbický systém označovaný jako čichový mozek, který je tvořený oblastmi mozkové kúry a některými podkorovými oblastmi. Kromě jiného zajišťuje emoční reakce na podněty,což je principem tzv. Aromapsychologie. Narozené miminko vnímá vůni své mámy, ví, kde najít potravu a to v něm ukotvuje pocit bezpečí. Máme čichovou pamět, pamatujeme si, jak voněla babičce zástěra, když jsme byli malí, pamatujeme si vůni zubařské ordinace,pamatujeme si vůni svého partnera. S vůní máme spojené vzpomínky a s nimi vjem libosti či nelibosti, vůně ovlivní naše emoce.

Aromatické rostliny provází člověka po tisíciletí. Staří Egypťané používali esenciální oleje v léčitelství i pro kosmetické účely, ale hlavně rituálně při vypravování zesnulých na onen svět. Při balzamování používali oleje a masti hlavně ze santalového dřeva, cedru a skořice. Jako medicínské prostředky je používal i Imhotep (3000 l.př.n.l.), velmi často  myrhu, jalovec, kadidlo, šafrán. I ve starém Řecku trvala tradice vykuřování při obřadech, Řekové vonným bylinám připisovali božský původ, Hippokratés učil o prospěšnosti inhalací, koupelí a masáží pro dlouhověkost.  V Bibli najdeme mnoho textů o léčivých rostlinách a např. návod na přípravu oleje svatého pomazání. Staří Indové si cenili vlivu vonných rostlin na psychické rozpoložení, věřili,že vůně je duše rostliny. Středověká Evropa spoléhala na kláštery, které pečovali o bylinné zahrady a uchovávaly moudrost a vědění o léčebných účincích. Aromatické rostliny se ale v té době v běžném životě více užívají v parfemářství než léčebně... Každá historická epocha po sobě zanechala stopu, kterou my ted  můžeme sledovat a propojovat s moderním věděním. Když nyní držím v rukách např. Knihu Roberta Tisseranda Essential oil safety nebo Pierra Franchomme Lˇ aromathérapie exactement, rozsáhlé vědecké publikace, jsem v úžasu, kolik výborných nástrojů máme k dispozici, tušené a empirické propojené s moderní vědou.

Jaká je tedy cesta k éterickému oleji v malé lahvičce, ze které obsažený poklad kapu do aromalampy nebo ředím do masážního oleje?

Mluvíme-li o aromaterapii, znamená to léčebnou metodu, která využívá působení éterických olejů na organismus. Éterický olej voní, má chuť a svoji specifickou biologickou aktivitu, která předurčuje jeho vliv na orgány a tkáně. Éterické oleje získáváme  ze siličnatých rostlin, kde jsou uloženy ve speciálních buňkách a zvláštních pletivech. V rostlině plní funkci ochranou: protiplísňovou, antivirovou a antibakteriální, navíc lákají opylující hmyz. Obsah v rostlině velmi kolísá a to nejen v průběhu vývoje rostliny, ale i během dne. Kvalita obsahu závisí také na podmínkách prostředí, podnebí atd., což je také jedna z obtíží pro standardizaci éterického oleje, kterou moderní medicína vyžaduje. Jednoduše řečeno není růže jako růže, ta bulharská nebo turecká bude mít jiný obsah než u nás vypěstovaná, stejně tak jako levandule z Francie. Moderní výzkumy se proto orientují ne na éterický olej jako celek, ale na jednotlivé účinné látky z něj, které může izolovat a samostatně prověřovat. Přicházíme tak o synergii účinků, ale umožní se tím vstup do vědeckého světa, zkoumáme tedy tymol z tymiánu a ne celý olej nebo eugenol z hřebíčku.

Éterický olej se z rostliny získává několika hlavními postupy:

Většina z nich  destilací vodní parou. Druhým častým způsobem je extrakce organickými rozpouštědly, označovaná jako Konkret a po odstranění balastních látek (vosků a zbytků rozpouštědel) např. vymrazením, se označí jako Absolut. Také se používá extrakce květů do tuku tzv. Enfleuráž-ta je vhodná pro vzácné silice např.jasmínu, růže, z tuku se pak dostanou extrakcí organickými rozpouštědly. Kvalitní éterické oleje se mohou získat pomocí extrakce CO2. Kůra citrusových plodů se naopak lisuje. Pro představu: pro 1 litr citronového éterického oleje potřebujeme 2000 kusů citronu a na stejné množství růžového oleje až 1 tunu okvětních plátků!

 

Jak tedy poznám kvalitní éterický olej?

Z výše popsaného je patrné, jakou cestu má za sebou voňavá lahvička a jak koncentrovanou sílu používám v každé kapce. Na každé lahvičce by měl být uveden celý český a latinský název rostliny původu, místo sběru, informaci že jde o 100% přírodní éterický olej (pozor ne 100% přírodně identický!!) a uvedenou certifikaci, pokud má. Dávat přednost bio kvalitě je otázka přístupu k věci. Nezapomeňte také na váš nos a jeho citlivost, tentýž druh éterického oleje od různých firem vám bude jinak vonět, jeden ucítíte jako nejpříjemnější. Jelikož jde o velmi koncentrované látky, jen některé můžeme použít přímo na pokožku neředěné například levanduli i na řezné rány a popáleniny, které krásně hojí. Pro pronikání do hlubších vrstev kůže a do krevního řečiště potřebujeme nosič a tím je rostlinný olej. 

 

Způsoby použití:

-Masáž: masírování postiženého místa nebo části těla směsí éterického oleje v základním rostlinném oleji

0,5% - u dětí do 6 let odpovídá 7 kapkám v 50 ml nosného oleje

1,5% - u dětí od 6 let do 12 let odpovídá 21 kapkám v 50 ml nosného oleje

2,5 - 3% - od 12 let odpovídá cca 37 kapkám v 50 ml nosného oleje

-Teplý a studený obklad: 5 kapek oleje smíchat se lžící neutrálního koupelového nebo hydrofilního oleje, nalít do přiměřeného množství vody, v ní namočit obklad a přikládat na postižené místo

-Koupel:3-10 kapek éterického oleje smíchat se lžící neutrálního koupelového nebo hydrofilního oleje a přimíchat do koupele. Délka koupele by měla být 15-30 minut. Případně nakapat 2 kapky éterického oleje na vlhkou žínku a potírat celé tělo nebo postižené části.

-Místní čištění: 2-5 kapek éterického oleje nakapat do nádobky s teplou vodou, v ní namočit žínku a potírat postižené místo.

-Kloktání: 1-3 kapky éterického oleje nakapat do sklenice teplé vody, promíchat, směsí kloktat, ale nepolykat ji.

-Inhalace: 1-2 kapky oleje nakapat do teplé vody, promíchat, přes hlavu přetáhnout ručník a 5 minut vdechovat. Nebo nakapat 1-2 kapky na kapesník a vdechovat přímo.

-Rozptýlení ve vzduchu: 5 kapek oleje nakapat do 250 ml teplé vody, promíchat, dát do rozprašovače a rozptýlit po místnosti. 5 kapek oleje do

zvlhčovače vzduchu nebo misky s teplou vodou na radiátoru, případně 5-8 kapek do aromalampy.  Účinnější je tzv. difusér, elektrický přístroj pro rozptylování éterických olejů do ovzduší.

 

Éterické oleje jsou koncentrované látky hořlavého charakteru, přistupujeme k nim opatrně zvláště u malých dětí, chráníme oči a sliznice.

 

Základní tipy:

Relaxační a zklidňující: levandule, meduňka, šalvěj muškátová, kadidlo, ylang ylang, petitgrain, bergamot, jasmín, dobromysl, mandarinka, citron, heřmánek pravý, yzop, neroli, jalovec, pačule, růže, santal, grep, geránium, bazalka

Podpora pozornosti, koncentrace: litsea, rozmarýn, lemongras, bazalka, citron, máta peprná, hřebíček, eucalyptus, tetitgrain, tymián

Stimulační: litsea, lemongras, cedr, tea tree, skořice

Adaptogenní: palma rosa, borovice, bergamot, rozmarýn, levandule

Stabilizace emocí: pomeranč, levandule, růže, myrha, tea tree

Harmonizace psychiky: kadidlo, myrha, neroli, cedr, meduňka

 

Čištění vzduchu: eucalyptus, citrusy obecně

 

Vůně a čakry

pracuji-li se záměrem a  věnuji více pozornosti čakrovému systému, mohu vůně přiblížit svým klientům i v těchto souvislostech. 

1.čakra:pačuli, hřebíček, vetiver, santal, kardamom, grep, pepř. 

2.  čakra: geránie, ylang, anýz, zázvor, grep, pomeranč, jalovec .

3. čakra:Citron, heřmánek, bergamot, myrta, cedr, kajeput, jalovec, pomerančové listí

4.čakra: Růže, jedle, mateřídouška, mandarinka, citron, muškátový ořech, vanilka

5.čakra: Pimentovník, kardamom, meduňka, citron, eukalyptus, máta, puškvorec

6.čakra:Bergamot, kadidlo, yzop, meduňka, skořice, estragon 

7.čakra: Santal, kadidlo, bazalka, skořice, levandule, vetiver 

   

Éterické oleje pro rozptýlení do vzduchu volím v lekcích jógy v kombinaci max 4 druhů a používám ve skupině,kterou znám a je minimální riziko alergických reakcí, dobré je zeptat se účastníků a v případě jednoduché masáže rukou, nohou či šíje jim dát na výběr, přeci jen každý máme jiný originální nos, jinou náladu. V případě žen vnímání vůní záleží také na fázi menstruačního cyklu,ve které se nachází. Většina lidí aromaterapii vnímá pozitivně jako příjemné obohacení lekce. K intuitivnímu ladění vůní je užitečné mít základní znalosti aromaterapie, kontraindikací olejů, které nesu do lekce.

Ať vám příjemně voní studio, do kterého chodíte, hlavně svoji osobitou energií!

(použité zdroje: Vůně pro duši,Igor.V.Sakov, přednáška Z.Šedivého, katalog Karel Hádek)

JogaDnes: Jóga vás otevře jako knihu

Jóga vás otevře jako knihu, někdy čteme drama,  jindy poezii...

 

Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet, a možná ještě dál začíná dobrodružná výprava do našeho nitra, do našeho těla, do zatáček v naší mysli. Pokud si to dovolíme, tak objevujeme a stále se těšíme, až řádky v naší knize začnou být čitelnější, až porozumíme slovům, větám, příběhu a celému kontextu sebe samých. A najednou to přijde a máme pocit, že už, už jsme to nastavili tak, že bude pohoda.

Nechte doma svoji jógamatku stále rozbalenou...

Mít příjemnou podložku na cvičení-jógamatku je hodně důležité. Dávám přednost podložkám s označením Eco, jsou z přírodního kaučuku, jsou odolné a vydrží dlouhou dobu. Jógamatka by měla mít nejen správné velikostní parametry (prostě abychom se na ni vešli:-)) a vlastnosti- přilnout k zemi, neklouzat, izolovat,.. ale také příjemnou barvu a na dotek pocit, že hladíte něco, s čím chcete být v kontaktu. Nejlépe je, když ji můžete koupit v kamenném obchodě, sáhnout si na ni a vyzkoušet.

 

Pořiďte si takovou jógovou podložku, na kterou se rády posadíte, položíte, uvelebíte, takovou, která s vámi bude ladit.. Takovou, která ve vás bude vzbuzovat přitažlivost a bude vábit. Nechte svoji jógamatku doma stále rozbalenou. Ať nečeká jako rulička v koutě na další lekci. Zdá se to být maličkost, ale ona vás bude zvát, vyzývat, lákat a určitě si na ni alespoň jednou denně přistanete pro pocit blaha, malého protažení nebo jen dechu uvědomění. Rozbalte si doma jógamatku a mějte ji na očích, za čas se stane přirozenou součástí domova, kde občas cvičí děti, občas vy a možná i partner. Zdánlivá maličkost, která pomůže k dennímu rituálu osobní praxe, nemusí být dlouhá a intenzivní, stačí málo, ale pravidelně.  

JogaDnes: Menstruace - příležitost k očistě každý měsíc

Lunární cyklus ženy je proces obnovy, příležitosti, výživy, zdroj síly... Je to přítomný zázrak, který v nás ženách je, žije, tvoří, směřuje naše kroky, ovlivňuje komunikaci, emoce, vztahy, pohled na svět, každý okamžik. Znát ho, vnímat, cítit, všímat si ho a něj také ve vnějším světě je praxe, která přináší mnoho úlevného, tvořivého a chápajícího do našeho života, přináší nové vědomí. Vědomí cykličnosti.

jogadnes.cz: Jóga je pro mě krajina srdce

Jak jsi se dostala k józe? 

K józe mě přivedla Markéta Sulánská před 13 lety, dokončila jsem vysokou školu a odstěhovala se do Prahy, začala pracovat v lékárně ve Faustově domě, stále v kontaktu s nemocnými lidmi. Jóga pro mě byla příjemnou uvolňující aktivitou, zažívala jsem při ní vnitřní klid a zastavení. Vyhledávala jsem jemnou klidnou jógu, meditativní styl jako vyvážení k aktivnímu životu. 

Svět vědy a chemie mi nestačil, začala jsem studovat homeopatii, tradiční čínskou medicínu, bylinářství, chodila jsem do čajovny na Haštalské náměstí k Míle Lukášové meditovat, zpívat mantry, s Markétkou Sulánskou jsem jezdila na meditativní semináře několik let, vnímám teď s odstupem času, jak moc mě ovlivnila a přirozeně se stala pro mě velkým člověkem, učitelem, aniž bych se cíleně předem pro ni rozhodla, prostě se jí sama o sobě stala, žádný kurz, výcvik, škola... Cítím za to radost a vděk. Pociťovala jsem, že mě jóga a meditace léčí, že jsem více vědomá sebe sama a vše dobré, co jsem zažívala na jógamatce, se začalo odrážet v mém životě, v obyčejných věcech, vztazích, v práci... To je skutečné kouzlo ve své obyčejnosti. Nyní navštěvuji kurzy power jóga akademie Vaška Krejčíka, vitální jógu, jógovou terapii, certifikovaný výcvik hatha jógy... vnímám službu, kterou Vašek pro jógu v Čechách udělal. A stále se vracím k Markétě...

 

Jak vnímáš jógu? 

Jóga mi výrazně zlepšila kvalitu života. Přestala jsem mít bolesti zad, rozdýchala jsem mnohé patálie, narovnala jsem se, stala jsem se vnímavější vůči sobě samé i světu. To už nelze opustit, proto jsem u jógy zůstala. Nezůstala jsem však v Praze. Odstěhovala jsem se tehdy ještě s přítelem, dnes už manželem do Českého Švýcarska. Ze Žižkova na samotu do lesa. Žádná velká romantika to nebyla, ošklivý okál v lese a spoustu problémů. Vzali jsme to jako příležitost, dost nás to oba stmelilo. Nyní žijeme v Krásné Lípě na okraji lesa v novém domě s velkou zahradou a výhledem do daleka. Každý den jsem vděčná za to, kde jsem. Po narození dcerky Emičky jsem hledala dětskou jógu, nebylo tu nic. Nic je možnost Něčeho. Absolvovala jsem semináře pro lektory dětské jógy u Hanky Luhanové a otevřela lekce pro rodiče a děti. A to byl začátek mojí lektorské práce. Maminky mě žádaly, ať otevřu lekce i pro dospělé, a tak jsem našlapovala měkce, jemně a šla... dnes vedu 6 pravidelných lekcí pro dospělé týdně a 4 lekce pro děti, pořádám partnerské workshopy, propojuji jógu s tvořením a aromaterapií, pořádám pobyty s jógou a relaxací, jógu open air a zvu sem k nám, do Českého Švýcarska, jiné lektory, aby nás inspirovali, předávali svoji zkušenost. Jóga je součástí i zážitkových programů, které tvoří můj muž pro turisty v Českém Švýcarsku. Jóga je součástí celostního přístupu ke zdraví člověka, prolínám světy mé původní profese s tradičními směry. Miluju svoji práci, dává mi smysl a radost.

 

Jak se projevuje jóga jako součást tvého životného stylu? 

Jóga je životní styl. Pravá jóga je v každodennosti, v přístupu k sobě i ke světu. Nedovedu si představit, že by nebyla součástí všedního okamžiku a odehrávala se jen na lekci... Projevuje se asi nejvíc v pozornosti, všímavosti toho, co žiju, kam dávám svoji sílu, a také v pokoře, že nic není hotovo, že dělám chyby,..Jóga pomáhá dávat do souladu energii člověka na mnoha úrovních. To, co do jógy vkládám, se mi vrátí, jóga je vlastně velmi spravedlivá, a to je na ní přitažlivé. Přitažlivý je pro mě taky vnitřní klid a krása, která vychází zevnitř, projeví se vlídností, otevřeností a jasem, který překryje pár vrásek. Spokojenost je nejlepší lifting :-)

 

Kromě jógy potřebuju k životu ještě chůzi, nejpřirozenější pohyb. Ráda chodím do krajiny kolem mě, do přírody, také do hor. Ráda plavu a občas běhám, to bych chtěla častěji… Jóga je určitě oblíbená, potřeba zastavit se, uvolnit a posílit, nahlédnout na sebe... ale ne vše, co můžeme vnímat v meditaci, při józe, nám může být příjemné, je to zpráva, informace, kterou se nadále můžeme, nemusíme zabývat, je to na nás.

 

Může přinést náhled, informaci, může nám pomoci s koncentrací, s lepším zvládáním stresu, jóga prohlubuje dech, což má vliv na naše zdraví, učí propojovat dech, pohyb a myšlenku, je to celistvý propracovaný systém, zároveň otevřený pro originalitu a osobitost. Pokud umíme být sami se sebou ve svém klidu, jsme pak autentičí v čemkoli, co aktivně děláme. To se v životě určitě neztratí. Jóga nás vede k novým, dobrým, denním návykům. Instruktor jógy dává do svých lekcí kus sebe, každý má něco osobitého, předává své zkušenosti. Vnímejte, jestli to, co lektor říká, také žije. Nasajte atmosféru, přístup, otevřenost. Lektor by klienty k sobě neměl jakkoli poutat, to je můj názor, svoboda je důležitá. Hledejte hloubku a volejte k sobě trpělivost na svou cestu... hledejte svůj vlastní dobrý pocit v každé ásaně. Není jen jedna správná cesta, a kdo říká, že je, a posuzuje ostatní lektory a studia, nepochopil jógu...

 

Riziko a jóga? 

Snad jen riziko, že prohlédnu některá svá mámení, budu možná volaná k opuštění své komfortní zóny... Rizika si tvoříme sami. Pokud chci, aby jóga byla nástrojem chtění a úsilí zamotat své tělo do složitých pozic a pak se v nich vyfotografovat, je to také možnost, poškodí mě to, nebo ne? Chci se předvést, nebo motivovat? Myslím na svoje klouby, ego? Zároveň ale mohu mít zdravou potřebu zvládnout stoj na hlavě nebo prostě se pohodlně posadit s rovnou páteří, mohu chtít mít krásný plakát plný harmonie... co je riziko, se učíme vnímat sami. Jóga nás může učit zdravé pohybové návyky nebo přestřelit... jako mnoho dalších systémů.

 

Jak se stravuješ? 

Preference lehčí rostlinné stravy je příjemnější. Nemyslím si ale, že by nutně jógín musel být vegetarián, podle mě není nutné vychylovat se do extrému, ale spíše si hlídat zdroje a míru. Dávám přednost vegetariánské stravě, je mi po ní dobře, mám více energie, snažím se o pestrost. Jsem požitkářka, jídlo mi chutná, nejsem na žádné diety, nefungují. Ráda jím zdravě a dobře, jím i ryby a občas i kousek masa, když vím, odkud je. Podporuju lokální potraviny, kupuju místní bedýnky se zeleninou, ovocem a farmářské košíky. Když jsem začala s jógou, musela jsem přejít na jiný režim, co se jídla týká. Před jógou nejím asi 2 hodiny, před tím jen lehké jídlo, pokud mám dvě lekce za sebou a pak přijdu domů, měla jsem velké propady energie a potřebu jíst večer. S tím mi pomohla výživová poradkyně Gábina Šlancová z Liberce, člověk na svém místě.

 

Jóga je pro mě krajina srdce...

Zdroj: www.jogadnes.cz

Prožijte podzim a zimu ve zdraví

Především na podzim uberte plyn. To, co na jaře klíčilo, v létě rozkvetlo, na podzim dalo své ovoce a v zimě odpočívá. Kolem nás i v nás. Tělo vnímá tyto základní rytmy přírody, které jsme součástí. A my mu můžeme vyhovět v tom, co potřebuje. Pak budeme mít energii a dobrou náladu, díky nimž se lépe vypořádáme s řadou nemocí. A když si k tomu navíc předem připravíme pár účinných prostředků, prevence bude zajištěna. 

Vytvořte si domácí přírodní lékárničku. Pořiďte si eukalyptus citronovonný, éterický olej, který pročistí ovzduší a pomáhá při odkašlávání. Můžete ho použít do aromalampy nebo dát pár kapek do kvalitního rostlinného oleje a získat tak nosní olej, který krásně uvolní od rýmy. ....

Celý článek naleznete v pdf zde.

Začíná nový školní rok...

Začíná školní rok a s ním mnoho nového. Děti si zvykají na jiný režim, kupují se nové bačkůrky, sešity, obaly. Tepláčky jsou najednou nad kotníky, ladí se rodinný kalendář, kdo, kdy, kam a koho poveze či doprovodí,... Má své náročné tempo to září, to mu nemůžeme nepřiznat.

Třetí rok také začíná jóga na faře v Rumburku, v prostorách rodinného centra Klíček. A má mnoho podob, za ty tři roky se proměnila, vyrostla a zesílila, dělá mi to velkou radost. Jóga je pro mě cesta ke svému tělu. K tomu Být v těle, Být přítomen. Vnímat spojení fyzického a duševního. Učit se vnímat souvisloti mezi emocemi a tělem, kde mám v těle strach, kde mi stres způsobuje napětí, kam se usídlil smutek,.. ale také kde nejvíc cítím radost, lásku a harmonii. Napětí a bloky v těle uvolňovat a tím se učit s naším tělem i emocemi pracovat. Součást jógy je práce s dechem, energií v těle, spojuji poznatky z tradiční čínské medicíny, cvičíme různé orgánové sestavy, sestavy tématické pro různá období, do jógy přináším aromaterapii pro relaxační část...

Pod názvem veselá jóga cvičím také s dětmi různého věku. Hravě, radostně, s fantazií a spontaneitou jim vlastní objevujeme jógové pozice, přivlastňujeme si zdravé pohybové návyky, cvičímekoncentraci, rovnováhu a relaxaci a to  přirozeným způsobem v kruhu, který nemá začátek a konec a nikdo není vpředu ani vzadu, zažíváme nesoutěživost. Děti učím projevit se i naslouchat, dát dar a pomoc někomu a také v klidu dar a pomoc přijmout.

Jsem ráda, že mohu na faře jógu cvičit. Ráda za otevřenost farářů Filipa a Constance. Vnímám jógu jako další cestu k rozvíjení lidských hodnot, které jsou napříč náboženstvími.

Úcta k životu

Znepokojují mě situace ve světě, kdy touha po moci a penězích přemáhá úctu k lidskému životu. Sleduji záležitosti na Ukrajině, v Iráku...a říkám si, kam dali mocní lidé oči? Omámeni svou mocí jdou proti prazákladu našeho bytí na Zemi, proti lidskému životu, bližnímu svému? Proti Lásce, která je jako Světlo..světlo obsahující 7 barev, krásných a jasně zářících barev, 7 barev duhy. Každá z nich je jiná, jinak krásná, oslovuje jiné lidi a svou hranicí se dotýká a spojuje s barvou sousední. Není tomu tak také v různém pojetí náboženství? každé z nic má svá pravidla, svoji historii, tradice, své rituály, texty, své ovečky..dokážu si představit, že tam, Tam, těsně, na hranici, mezi nádechem a výdechem, mezi dnem a nocí, zrozením a smrtí, v okamžiku, kdy připustím, že...,v gestu otevřené dlaně, těsně před probuzením, tam je to tajemství Setkání s tím, co nás převyšuje, co činí náš život smysluplným, co nám dává naději, víru a nekonečný proud lásky, která nemá podmínek....Tam, kde se potkávají barvy, sousedí spolu, nejsou předsudky, tam lze spatřit Světlo a jeho celé spektrum

Živá nebo mrtvá voda

Byla jsem se svojí dcerkou Emičkou v Národním divadle na baletu Zlatovláska, tak si pro tuto chvíli půjčím pojem živá a mrtvá voda. V pohádce jsou účinky jasné. Černobílé. V kosmetice nejdeme až tak do extrému, ale vodní fáze může znamenat buď jen prostou čištěnou vodu nebo víc. Chcete víc? 
Vodní fáze v doma vyrobeném krému může být jiná, účinná, plná bioaktivních látek, léčivá, prostě "živá". Pro kurzy i domácí kosmetiku jako takovou používám léčivou vodu od studánky sv. Zdislavy z Lemberka. Čistá, pramenitá, uchovávaná ve sklepě v chladu ve skleněném demižonu má i po roce zcela vyhovující mikrobiologický rozbor. Jednoduše řečeno, "ani se nehla". 
Kromě pramenité vody můžeme jako základ vodní fáze používat:
hydroláty
Hydrolát je vedlejší produkt, kerý vzniká pri destilaci siličnatých rostlin vodní parou. Na konci procesu dostáváme éterický olej a hydrolát. Hydrolát má svoji biologickou aktivitu, účinné látky, příjemně voní a zjednodušeně se na něj dá pohlédnout jako na homeopaticky zředěný éterický olej. Hydroláty jsou jemné, nedráždí pokožku, mohou sloužit jako výchozí vodní fáze k přípravě kosmetiky nebo přímo jako pleťové vody, také k výplachům, obkladům, kloktání apod. Jejich použití je široké a věnuji mu samostatný článek.
bylinné odvary
Odvar připravíme tak, že části rostlin dáme do vody pokojové teploty a poté přivedem k varu a vaříme cca 15 minut, pak stáhneme z  ohně a necháme 15 minut stát. Zcedíme. Odvar se nejčastěji připravuje z kořenů či jiných tvrdých částí rostlin a také z rostlin obsahujících třísloviny, neboli-taniny (mají adstringentní účinek-stahující, příkladem je dubová kůra)
bylinné nálevy
Nálev je to, pod čím si většina z nás představí přípravu čaje: rostlinu zalijeme vroucí vodou a necháme 3-15 minut louhovat podle druhu rostliny. Takto zpracováváme nejčastěji listy, květy a natě.
maceráty
Macerát je vodní výluh za studena. Voda má asi 20 stupňů, přelijeme jí rostlinu a necháme stát předepsanou dobu. Takto se zpracovávají rostliny s obsahem slizových látek, např. proskurník, podběl
Výsada i záludnost domácí kosmetiky je to, že si vytváříme malá množství, která používáme, lahvička či kelímek nám nestojí v koupelně měsíce. Výhoda je živost, čerstvost, nevýhoda je náchylnost ke zkažení. Ale i s tímto se můžeme elegantně a přírodně vypořádat. Jak na to? Jak si kosmetiku skutečně přírodně ošetřit proti zakžení se a přitom si z ní nevytvořit dvouletou konzervu? V jednom z příštích  článků...
Představte si...
šlechtična Zdislava z Lemberka žila ve 13.století na zámku Lemberk, pomocí pramene vody známého nyní  jako Zdislavina studánka prý léčila nemoci očí a kůže. Papež Jan Pavel II. ji v roce 1955 prohlásil za svatou.

Stránky