Blog

Vítejte na blogu: Svět mýma očima...

Dobré ráno, světe!

Ráno  je svěží vůně, nové nadechnutí se, vlídný pozdrav, narození, je začátkem, předzvěstí dalšího dobrodružství. Je zvědavostí, chutí se vydat dál, novým řádkem v románu, veršem v básni...Ráno je okamžik v srdci malíře před prvním tahem štětce, ráno je , když se řasy pustí za ruce. Ráno je cítit naději a radost, je čisté a plné možností….
Každé ráno je malým jangem, malým klíčkem rostliny, který je ještě nesmělý, ale má v sobě velkou sílu a potenciál rozvinout celou rostlinu v kráse světa stejně tak jako my nový den v nás i kolem nás.
 
Aby ráno nebylo ospalé, mrzuté a s pocitem, že noc byla krátká, přetváříme své návyky  k posílení vitality-ódžas. Pokud máte ráno pocit nevyspalosti, jděte dříve spát. Posun o hodinu si nastvujeme postupně, například každý týden o 15 minut dříve. Za měsíc si tak dopřejeme o hodinu více spánku.
Jak je v přehlcené době stále více zřejmé, platné jsou Jednoduché rituály nesoucí nás bez většího úsilí k energetizaci těla fyzického, energetického i mentálního. Máme nástroje, praktikujme:-)!
 
1. Vstávejme před úsvitem. Je to krásná  klidná doba, čas velmi jemné a zároveň silné energie. Prostor pro vlastní praxi, podporu svých záměrů, místo, kde splétáme naše sny, mýty a osobní pohádky. Děláme otisk do reality. Těsně po probuzení je vzácný čas Brahmamuhurta, jsme klidní, uvolnění a vnímaví. Náš nervový systém je citlivý. Čas vhodný na Rituál vděčnosti- uvědomím si 3 věci, za které cítím v životě vděk. Zapíšu si je do svého mentálního nebo fyzického deníku. Uvědomím si, co mi dělá v životě radost, svoji mysl u této myšlenky pozdržím. Ladím se na celý den.
 
2. Do běžné ranní hygieny přidáváme očistu jazyka, nosu, úst a uší. Škrabkou odstraníme povlak na jazyku, který je výsledkem noční očisty. Dopřejeme si očistu ústní dutiny olejem. Lžičku oleje, například kokosového si necháme rozpustit v ústech a převalujeme 15 minut (během této doby můžeme vykonávat další ranní činnosti) Je to výborná služba pro zuby i dásně a také pro čistotu brány, skrz kterou přijímáme pránu. Do nosu kápneme kapku oleje a také do uší. Osprchujeme se, promasírujeme tělo. Vlastní dotek je léčivý, masáží se také učíme vnímat a naciťovat energii těla, případná místa bez energie, v napětí.
 
3. Vypijeme hrnek teplé vody. Tělo je po celé noci dehydratované, zavlažíme ho. Voda je teplá jako tělo. Můžeme přidat citron.
 
4. Pohyb a dech. Dle našich potřeb a možností rozvíjíme ranní jógovou praxi. Chvíli pozorujeme dech takový jaký je, pak přecházíme k pránájámické očistné technice kapalabháti. Dále rozvíjíme dech udžájí nebo plný jógový dech.  Pokud tuto pránájámu nepraktikujeme, dáváme dechu v těle prostor, dýcháme plynule, do hloubky a příjemně. Jemný pohyb na jógamatce či ranní procházka se psem, taj čchi, čchi kung a podobně okysličí tělo, dodá optimismus a chuť vyhledávat pohyb i přes den. Po noci je tělo ztuhlé (tamas), krevní oběh je pomalý, každá buňka potřebuje povzbudit, potřebujeme pohyb. Vše, čeho máme v těle přebytek a nehýbe se, se stane základnou pro toxické látky nebo mrtvou zónou, která ubírá energii. Stagnace způsobuje chronické a degenerativní změny. Život je pohyb, pulsace, vibrace. Dech vede pohyb (radžas). Vědomý pohyb regeneruje a obnovuje síly, neunavuje. Po takové praxi cítíme osvěžení, sílu a uvolnění zároveň. Kvality, které v dechu rozvíjíme jsou plynulost, hloubka, procítěnost, jemnost.
Ranní pohyb můžeme rozvíjet spontánně, jaká pozice si nás zavolá, na tu navazujeme. Kotvou a inspirací jsou nám jógové lekce, kde se inspirujeme. Ranní sestavu může tvořit mnoho variant Surija Namaskár Pozdravu Slunci.
 
5. Snídaně. Mezi 7 hodinou  a 9 hodinou je orgánový čas pro žaludek. Čas na příjem první potravy po ranní očistě a vyprázdnění. Snídáme teplou kaši (pohankovou, jáhelnou, rýžovou, ovesnou...) na slano s miso pastou a zeleninou nebo se sezóním ovocem, ořechy, medem či jinými přírodními sladidly. Víte, že fermentované ovesné vločky jsou nejlepším zdrojem laktobacylů?Vločky zalijeme čistou nejlépe pramenitou vodou a po 4 hodinách je nafermentováno. Dáme do ledničky a postupně ubíráme kolik potřebujeme, přidáváme do jídla. Jíme vědomě, před jídlem se nadechneme a vydechneme, dostatečně žvýkáme. Sledujeme sami na sobě, jaký druh potravy nám dělá dobře, nevyvolává brzký propad energie. Ranní výživné ovocné smoothie nebo kváskový žitný chléb s máslem, ghí, pomazánkou, vajíčko, zelenina, polévka.  Ráno piji matcha čaj nebo korejský ženšenový čaj kombe. Dodávají mi energii. Ajurvéda doporučuje dostatečně nechat tělo vytrávit a jíst třikrát denně. Hlavním jídlem je oběd.
 
 
Na závěr recept na posílení vitality (odžas)
Nápoj na posílení odžas:
-při chronické únavě, nespavosti, vyčerpání, špatné imunitě, starostech
 šálek mléka, 2 datle,3 mandle-nejlépe předem namočená, 1 lžíce kokosových vloček, 1 lžička ghí, špetka šafránu, kardamonu a muškátového oříšku. Rozmixujeme a na mírném ohni necháme probublat a 10 minut necháme dojít na plotně, přidáme trochu pepře a medu.

Ženské laDění…

Jak se cítit dobře ve svém těle? Co mu prospívá a co škodí? Jsem sama v sobě dobře ukotvená, nezrazuji se? Neberu se příliš vážně? Mám se ráda? Jdu cestou..

 

Potkávám mnoho žen, na seminářích, lekcích jógy i ve volném čase. Nedávno před lekcí chválím jedné ženě její krásné pevné vlasy a ona mi říká: „Já pořád řeším váhu a vlasy..“, je jí asi 50 let, nelíbí se sobě.

Pochvaly většinou neumíme přijímat a máme potřebu je zpochybnit, pochvala a ocenění nám přináší rozpaky…

 Potkávám také sebe v různých náladách, situacích, fázích cyklu, váhových milnících.. Díky józe snad potkávám sebe s pokorou více vědomě. Vidím se a vnímám, kdy jsem to já! To je objev. Ano, ted je to fajn, jsem přítomná, na sebe napojená, nerozptýlená, nerozdaná a vím, co dělám, co potřebuji...vím, kdy mohu rozdávat a kdy nemohu, i když se to očekává. A co je důležité: respektuji svůj vnitřní prostor. To jsem já. A někdy vím, že to taky nejsem já. Stirah a sukham. Labilní rovnováha. Vím, že tento pocit „jsem sama v sobě dobře“ se neustále mírně chvěje, ale jak řekl Tomáš Halík, „Co je bez chvění, není pevné...“ 

Na pouti k lepšímu vztahu sama se sebou mi velmi pomohla jóga, jako jedna z cest k sebeVědomí. Umění vnímat i svoje tělo s úctou, ctít jeho možnosti a také se pobavit nad tím, co již není možné. Neklouzat na povrchu, jako po titulkách novinových článků, ale jít do hloubky, číst svůj příběh a jít s ním do vztahu. Nelakovat na růžovo, neubližovat si. Snadno se řekne , ale někdy hůře provede. Občas poznání přináší až nemoc nebo ztráta, jako důsledek nesebelásky a nerespektu vůči sobě. Také to znám!

 Pro mnohé z nás je pocit „To jsem já“ pohledem do velké dálky, cesta kamenitá a vnitřní našeptávač je převlečený do mnoha podob: nemám na sebe čas, až na jaře, až odrostou děti, až přestanu kojit, až udělám to či ono, až mě přestanou bolet záda, až budu mít peníze nebo klid...vnitřní našeptávač nikdy nespí!

Nenechme se zavalit velkým „cílem“ ale přijměme drobné a malé změny, denní rituály, které svou jemnou silou nastavují vlídnou pozornost a nenápadně, ale pevněji tvoří cesty samy k sobě, k tomu, že péče o sebe je prvním předpokladem péče o druhé, vztah k sobě pak odráží vztahy k ostatním. Hledejme inspiraci v józe, ajurvédě, přírodě, u lidí, kteří nás pozitivně oslovují a žijme vlastní zkušenost. To, co potřebujeme se odkrývá na cestě postupně. Začněme, ale ne zítra! Teď.

 

Ženské laDění – inspirace, hravost, vůně, dotek, pohyb

Podporujme vztah sama se sebou, péči o sebe, léčení se.

Nezbytnou součástí našeho světa, života, jsou rituály. Rituály jako ceremonie, něco velkého, přechod odněkud někam, milník, ale také  rituál jako drobný dennodenní návyk, stereotyp, všednost, nese stabilitu a jistotu. Rituály jako součást kultury, tradic a zvyků. To je ohromná kapitola. Jedním z mnoha rituálů, o kterém zde chci napsat, je pro ženy léčivá, sebepotvrzující a vyživující modlitba Léčení lůna.

 

Rituál Léčení lůna, léčení sebe samé

Techniku léčení lůna přinesla ženskému světu Miranda Gray (autorka knížek Rudý měsíc a Cyklická žena) Vyučuje ji stejně jako Požehnání lůna na svých kurzech ženy a lektorky po celém světě. 

Léčení lůna dává v soulad tři centra ženské energie v těle a proudění síly mezi nimi. Uvádí v harmonii energii archetypů panny, matky, čarodějky a stařeny. 

Prvním energetickým centrem, se kterým  léčení lůna pracuje,  je hypofýza-podvěsek mozkový, symbol Hvězda. Řídí hormonální systém a také  množství duchovního světla, které jsme schopni pojmout. Září do všech směrů přímo v centru naší hlavy. Druhým centrem je srdce, symbol Pohár, láska bezpodmínečná a nesobecká, centrum hojnosti, milosti a velkorysosti. Spojení přes paže do rukou, které jsou zakončením srdce a cokoli jimi vytvoříme srdce otiskává. Srdeční centrum je také spojeno s ňadry, s výživou. Třetím centrem je lůno, děloha, symbol Kotlík. Místo tvořivosti, nápaditosti, intimity, důvěrnosti, smyslnosti, posvátné sexuality, centrum napojení na Zem a Svět.

Když je Kotlík zdravý a plný energie Země, energie plynule stoupá vzhůru, plní Pohár v našem srdci a proměňuje jej v silnou a láskyplnou nádobu připravenou přijmout světlo posvátného ženství. Světlo vstupuje do temene hlavy, aktivuje hvězdu hluboko v našem mozku a proudí do srdce, rukou a dělohy.

Technika léčení lůna pracuje také se symbolikou pěticípé hvězdy, kreslí se prstem dominantní ruky,přičemž každý z vrcholů je umístěn na některém z energetických bodů na těle.

Léčení lůna podporuje rovnováhu a zdravou funkci hormonálního systému ženy, pomáhá uzdravovat srdeční záležitosti, smutek, bolest, vyrovnává nás v dualitě přijímání a dávání. Působí na fyzické úrovni při problémech v břišní oblasti a bocích, léčí naše destruktivní vzorce a nese stabilitu do menstruačního cyklu nebo pocit rovnováhy ženám již v menopauze.

Pokud žena umí tuto techniku, může ji pravidelně používat sama na sobě a pocítit i díky ní „To jsem já“

 

Rituál Požehnání lůna

Požehnání lůna je dar hluboké transformační energie. Uzdravuje, obnovuje a naplňuje. Otevírá energetická centra a propojuje je s energií Požehnání pro hluboké úrovni. Pomáhá nám chápat, co je to žít v ženském těle. Pomáhá nám vlastní tělo přijímat a s tím i přijímat život, plodnost, kreativitu, sexualitu, duchovní rozměr všeho předešlého. Požehnání lůna uzdravuje hluboce zakořeněné vzorce, které zrcadlí náš rodový původ, naši minulost, přináší povzbuzení, lásku, krásu a milost. Uzemňuje nás a je oslavou všech ženských rituálů. Požehnání lůna je předáváno skrz Měsíční matku- Moon Mother, která tuto niternou službu přináší.

 

Rituály Smyslů

Uchu lahodné tóny, příjemné vůně a jejich magické kombinace, léčivý dotek, vyvážená chuť, chuť na život. Žena je živná půda, co do sebe zaseje, to roste. Na jakékoli úrovni, fyzické, mentální, emoční. Již nejstarší záznamy o kosmetice nesou informace o olejích, které jsou její nejdůležitější součástí. Vyživují, hydratují, žádná jiná látka nedokáže napodobit zlatavý zářivý nádech, který oleje nechávají na pokožce, žádnému umělému lesku se nevyrovná. Používáme rostlinné maceráty, naložené byliny v kvalitních rostlinných olejích nebo si samy tělové a pleťové oleje vyrábíme díky daru objevu destilace a tím i možnosti využití éterických olejů. Dovolujeme našemu tělo přijímat to nejlepší. Pokud si vlastní péči také vyrobíme, vezmeme do svých rukou, má otisk vlastní energie.

 Hrajme si! Běžný tělový olej připravujeme v koncentraci 3% to znamená na 100ml rostlinného oleje přidáváme 3ml éterického oleje nebo jejich kombinací, přičemž 1ml je cca 20 kapek éterického oleje. Propočet je to přibližný, protože záleží na hustotě konkrétního oleje, ale pro běžnou praxi postačí.

Éterické oleje pro ženy: Růže (Rosa damascena), Geránium (Pelargonium graveolens), Heřmánek římský (Anthemis nobilis), Levandule (Lavandula angustifolia), Jasmín (Jasminum officinale), Fenykl (Foeniculum vulgare), Šalvěj muškátová (Salvia sclarea), Neroli (Citrus auratium), Řebříček   (Achillea millefolium) a další.

Pomocí základních olejů, mezi mé oblíbené patří jojobový, šípkový, mandlový a nebo macerátů z měsíčku, arniky, aloe vera či mrkve, vyrábíme jednoduchou magii vonných kombinací na míru sobě. Druhy olejů můžeme také volit podle převládajícího typu, který klíčuje ajurvéda:

váta-sezamový olej

pitta kokosový olej pro léto, slunečnicový v zimě

kapha slunečnicový a sezamový

 Každodenní automasáž celého těla je krásným rituálem. Vlastní ruce uzdravují, automasáž pomáhá vnímat napětí a uvolnění v těle přes největší tělesný orgán-kůži. Přes pokožku vyživujeme buňky a pracujeme na imunitě svého těla, neboť suchá kůže je brána otevřená nemocem. Nemažeme se, ale masírujeme, pozorně, pečlivě, vědomě, nejlépe vlhké tělo a přebytek oleje pak jemně otřeme ručníkem. 

Velmi příjemnou péčí o tělo jsou také koupelové oleje. Jejich domácí variantu si snadno připravíme.  Máme možnost koupit si již hotový hydrofilní olej neutrální vůně, do kterého si přidáváme oleje éterické, takto vytvořená koupelová lázeň se pak přidává do vany nebo používá k mytí těla ve sprše. Krásně se mísí s vodou. Pokud hydrofilní olej nemáme po ruce, otevřeme ledničku a použijeme smetanu či tučné mléko, které samo o sobě je emulzí olej a voda, takže nám hydrofilní olej nahradí jako základ a ve vaně se krásně promísí se zbytkem vody a olejová oka neplavou na povrchu. Připomínám, že rostlinné oleje jsou nosiči, takovými převaděči pro oleje éterické, aby se mohly vstřebat hlouběji do těla.

 Rituál Umění pozornosti, dovednost, která mě fascinuje a zároveň mi přináší hluboký klid. I ve spěchu a při vnějších otřesech udržuje hladinu jezera v nás klidnou. Každý den 5 minut ráno a večer pozoruji svůj dech. I když se mi nechce, a že se mi mnohdy nechce! I když nemám náladu, jsem unavená, nestíhám. Zadívám se na vzorek na zácloně, na stíny, které odráží slunce přes květinu na okně na můj stůl, pozoruji své ruce, jak myjí nádobí, pozoruji šmouhy na okně a vidím v nich umění, vím o svém těle v pozici bojovník číslo jakékoli, vím, že našlapuji přes patu, vím, že mému dítěti voní vlasy, vím také, že hlubokou regeneraci nevyležím na gauči. V jóga nidře vkládám do každé buňky sankalpu: Jsem zdravá. Jednoduchost, která se vnese i do běžného vnímání světa. Moje mohoucnost, cesta k „To jsem já“

 Rituál Pohybových objevů Život je v pohybu. Změna je neustále přítomná.  Zkouším vnímat pohyb přes vnitřní filtr zpomaleného filmu. Naciťuji a všímám si, jakých dalších částí v těle, se pohyb dotkl, kde mě překvapil, s čím v těle souvisel, jak se změnil tonus, dech, výraz v obličeji, jaká mi přišla myšlenka, obraz, vzpomínka, asociace. To je jóga pohybových objevů. Věřím, že rychlý pohyb a pohybové stereotypy jsou pak více v souladu s přirozeností. 

 Rituál Humoru

Odlehčit převážnost svých prožitků a mít zdravý nadhled nad všemi svými dramaty. Někdy se samy sobě zasmát, to je také lék. Pustit..

“To jsem já“

 

Zdroje: Voňavá lékárna-Valerie Ann Worwood, Miranda Gray-seminář pro Moon Mother, Lucie Kónigová 

Jóga a vůně

Součástí některých lekcí jógy bývá aromaterapie. Ve studiích může osvěžovat a čistit vzduch, navodit pocit pohody. Během lekce, nejčastěji po relaxaci lektoři nabízí kapku vonného oleje do dlaně, k masáži rukou či nohou. Díky přírodním vůním můžeme doladit téma lekce a její zaměření. Jak působí vůně- na naši psychiku a zdraví? Na co si při výběru dávat pozor?

Čich je fylogeneticky nejstarší smysl. Nosní sliznice obsahuje miliony čichových receptorů, které vysílají do mozku impulzy. Mozek je vyhodnocuje jako vjem vůně. Čich je tak napojen na limbický systém označovaný jako čichový mozek, který je tvořený oblastmi mozkové kúry a některými podkorovými oblastmi. Kromě jiného zajišťuje emoční reakce na podněty,což je principem tzv. Aromapsychologie. Narozené miminko vnímá vůni své mámy, ví, kde najít potravu a to v něm ukotvuje pocit bezpečí. Máme čichovou pamět, pamatujeme si, jak voněla babičce zástěra, když jsme byli malí, pamatujeme si vůni zubařské ordinace,pamatujeme si vůni svého partnera. S vůní máme spojené vzpomínky a s nimi vjem libosti či nelibosti, vůně ovlivní naše emoce.

Aromatické rostliny provází člověka po tisíciletí. Staří Egypťané používali esenciální oleje v léčitelství i pro kosmetické účely, ale hlavně rituálně při vypravování zesnulých na onen svět. Při balzamování používali oleje a masti hlavně ze santalového dřeva, cedru a skořice. Jako medicínské prostředky je používal i Imhotep (3000 l.př.n.l.), velmi často  myrhu, jalovec, kadidlo, šafrán. I ve starém Řecku trvala tradice vykuřování při obřadech, Řekové vonným bylinám připisovali božský původ, Hippokratés učil o prospěšnosti inhalací, koupelí a masáží pro dlouhověkost.  V Bibli najdeme mnoho textů o léčivých rostlinách a např. návod na přípravu oleje svatého pomazání. Staří Indové si cenili vlivu vonných rostlin na psychické rozpoložení, věřili,že vůně je duše rostliny. Středověká Evropa spoléhala na kláštery, které pečovali o bylinné zahrady a uchovávaly moudrost a vědění o léčebných účincích. Aromatické rostliny se ale v té době v běžném životě více užívají v parfemářství než léčebně... Každá historická epocha po sobě zanechala stopu, kterou my ted  můžeme sledovat a propojovat s moderním věděním. Když nyní držím v rukách např. Knihu Roberta Tisseranda Essential oil safety nebo Pierra Franchomme Lˇ aromathérapie exactement, rozsáhlé vědecké publikace, jsem v úžasu, kolik výborných nástrojů máme k dispozici, tušené a empirické propojené s moderní vědou.

Jaká je tedy cesta k éterickému oleji v malé lahvičce, ze které obsažený poklad kapu do aromalampy nebo ředím do masážního oleje?

Mluvíme-li o aromaterapii, znamená to léčebnou metodu, která využívá působení éterických olejů na organismus. Éterický olej voní, má chuť a svoji specifickou biologickou aktivitu, která předurčuje jeho vliv na orgány a tkáně. Éterické oleje získáváme  ze siličnatých rostlin, kde jsou uloženy ve speciálních buňkách a zvláštních pletivech. V rostlině plní funkci ochranou: protiplísňovou, antivirovou a antibakteriální, navíc lákají opylující hmyz. Obsah v rostlině velmi kolísá a to nejen v průběhu vývoje rostliny, ale i během dne. Kvalita obsahu závisí také na podmínkách prostředí, podnebí atd., což je také jedna z obtíží pro standardizaci éterického oleje, kterou moderní medicína vyžaduje. Jednoduše řečeno není růže jako růže, ta bulharská nebo turecká bude mít jiný obsah než u nás vypěstovaná, stejně tak jako levandule z Francie. Moderní výzkumy se proto orientují ne na éterický olej jako celek, ale na jednotlivé účinné látky z něj, které může izolovat a samostatně prověřovat. Přicházíme tak o synergii účinků, ale umožní se tím vstup do vědeckého světa, zkoumáme tedy tymol z tymiánu a ne celý olej nebo eugenol z hřebíčku.

Éterický olej se z rostliny získává několika hlavními postupy:

Většina z nich  destilací vodní parou. Druhým častým způsobem je extrakce organickými rozpouštědly, označovaná jako Konkret a po odstranění balastních látek (vosků a zbytků rozpouštědel) např. vymrazením, se označí jako Absolut. Také se používá extrakce květů do tuku tzv. Enfleuráž-ta je vhodná pro vzácné silice např.jasmínu, růže, z tuku se pak dostanou extrakcí organickými rozpouštědly. Kvalitní éterické oleje se mohou získat pomocí extrakce CO2. Kůra citrusových plodů se naopak lisuje. Pro představu: pro 1 litr citronového éterického oleje potřebujeme 2000 kusů citronu a na stejné množství růžového oleje až 1 tunu okvětních plátků!

 

Jak tedy poznám kvalitní éterický olej?

Z výše popsaného je patrné, jakou cestu má za sebou voňavá lahvička a jak koncentrovanou sílu používám v každé kapce. Na každé lahvičce by měl být uveden celý český a latinský název rostliny původu, místo sběru, informaci že jde o 100% přírodní éterický olej (pozor ne 100% přírodně identický!!) a uvedenou certifikaci, pokud má. Dávat přednost bio kvalitě je otázka přístupu k věci. Nezapomeňte také na váš nos a jeho citlivost, tentýž druh éterického oleje od různých firem vám bude jinak vonět, jeden ucítíte jako nejpříjemnější. Jelikož jde o velmi koncentrované látky, jen některé můžeme použít přímo na pokožku neředěné například levanduli i na řezné rány a popáleniny, které krásně hojí. Pro pronikání do hlubších vrstev kůže a do krevního řečiště potřebujeme nosič a tím je rostlinný olej. 

 

Způsoby použití:

-Masáž: masírování postiženého místa nebo části těla směsí éterického oleje v základním rostlinném oleji

0,5% - u dětí do 6 let odpovídá 7 kapkám v 50 ml nosného oleje

1,5% - u dětí od 6 let do 12 let odpovídá 21 kapkám v 50 ml nosného oleje

2,5 - 3% - od 12 let odpovídá cca 37 kapkám v 50 ml nosného oleje

-Teplý a studený obklad: 5 kapek oleje smíchat se lžící neutrálního koupelového nebo hydrofilního oleje, nalít do přiměřeného množství vody, v ní namočit obklad a přikládat na postižené místo

-Koupel:3-10 kapek éterického oleje smíchat se lžící neutrálního koupelového nebo hydrofilního oleje a přimíchat do koupele. Délka koupele by měla být 15-30 minut. Případně nakapat 2 kapky éterického oleje na vlhkou žínku a potírat celé tělo nebo postižené části.

-Místní čištění: 2-5 kapek éterického oleje nakapat do nádobky s teplou vodou, v ní namočit žínku a potírat postižené místo.

-Kloktání: 1-3 kapky éterického oleje nakapat do sklenice teplé vody, promíchat, směsí kloktat, ale nepolykat ji.

-Inhalace: 1-2 kapky oleje nakapat do teplé vody, promíchat, přes hlavu přetáhnout ručník a 5 minut vdechovat. Nebo nakapat 1-2 kapky na kapesník a vdechovat přímo.

-Rozptýlení ve vzduchu: 5 kapek oleje nakapat do 250 ml teplé vody, promíchat, dát do rozprašovače a rozptýlit po místnosti. 5 kapek oleje do

zvlhčovače vzduchu nebo misky s teplou vodou na radiátoru, případně 5-8 kapek do aromalampy.  Účinnější je tzv. difusér, elektrický přístroj pro rozptylování éterických olejů do ovzduší.

 

Éterické oleje jsou koncentrované látky hořlavého charakteru, přistupujeme k nim opatrně zvláště u malých dětí, chráníme oči a sliznice.

 

Základní tipy:

Relaxační a zklidňující: levandule, meduňka, šalvěj muškátová, kadidlo, ylang ylang, petitgrain, bergamot, jasmín, dobromysl, mandarinka, citron, heřmánek pravý, yzop, neroli, jalovec, pačule, růže, santal, grep, geránium, bazalka

Podpora pozornosti, koncentrace: litsea, rozmarýn, lemongras, bazalka, citron, máta peprná, hřebíček, eucalyptus, tetitgrain, tymián

Stimulační: litsea, lemongras, cedr, tea tree, skořice

Adaptogenní: palma rosa, borovice, bergamot, rozmarýn, levandule

Stabilizace emocí: pomeranč, levandule, růže, myrha, tea tree

Harmonizace psychiky: kadidlo, myrha, neroli, cedr, meduňka

 

Čištění vzduchu: eucalyptus, citrusy obecně

 

Vůně a čakry

pracuji-li se záměrem a  věnuji více pozornosti čakrovému systému, mohu vůně přiblížit svým klientům i v těchto souvislostech. 

1.čakra:pačuli, hřebíček, vetiver, santal, kardamom, grep, pepř. 

2.  čakra: geránie, ylang, anýz, zázvor, grep, pomeranč, jalovec .

3. čakra:Citron, heřmánek, bergamot, myrta, cedr, kajeput, jalovec, pomerančové listí

4.čakra: Růže, jedle, mateřídouška, mandarinka, citron, muškátový ořech, vanilka

5.čakra: Pimentovník, kardamom, meduňka, citron, eukalyptus, máta, puškvorec

6.čakra:Bergamot, kadidlo, yzop, meduňka, skořice, estragon 

7.čakra: Santal, kadidlo, bazalka, skořice, levandule, vetiver 

   

Éterické oleje pro rozptýlení do vzduchu volím v lekcích jógy v kombinaci max 4 druhů a používám ve skupině,kterou znám a je minimální riziko alergických reakcí, dobré je zeptat se účastníků a v případě jednoduché masáže rukou, nohou či šíje jim dát na výběr, přeci jen každý máme jiný originální nos, jinou náladu. V případě žen vnímání vůní záleží také na fázi menstruačního cyklu,ve které se nachází. Většina lidí aromaterapii vnímá pozitivně jako příjemné obohacení lekce. K intuitivnímu ladění vůní je užitečné mít základní znalosti aromaterapie, kontraindikací olejů, které nesu do lekce.

Ať vám příjemně voní studio, do kterého chodíte, hlavně svoji osobitou energií!

(použité zdroje: Vůně pro duši,Igor.V.Sakov, přednáška Z.Šedivého, katalog Karel Hádek)

JogaDnes: Jóga vás otevře jako knihu

Jóga vás otevře jako knihu, někdy čteme drama,  jindy poezii...

 

Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet, a možná ještě dál začíná dobrodružná výprava do našeho nitra, do našeho těla, do zatáček v naší mysli. Pokud si to dovolíme, tak objevujeme a stále se těšíme, až řádky v naší knize začnou být čitelnější, až porozumíme slovům, větám, příběhu a celému kontextu sebe samých. A najednou to přijde a máme pocit, že už, už jsme to nastavili tak, že bude pohoda.

Nechte doma svoji jógamatku stále rozbalenou...

Mít příjemnou podložku na cvičení-jógamatku je hodně důležité. Dávám přednost podložkám s označením Eco, jsou z přírodního kaučuku, jsou odolné a vydrží dlouhou dobu. Jógamatka by měla mít nejen správné velikostní parametry (prostě abychom se na ni vešli:-)) a vlastnosti- přilnout k zemi, neklouzat, izolovat,.. ale také příjemnou barvu a na dotek pocit, že hladíte něco, s čím chcete být v kontaktu. Nejlépe je, když ji můžete koupit v kamenném obchodě, sáhnout si na ni a vyzkoušet.

 

Pořiďte si takovou jógovou podložku, na kterou se rády posadíte, položíte, uvelebíte, takovou, která s vámi bude ladit.. Takovou, která ve vás bude vzbuzovat přitažlivost a bude vábit. Nechte svoji jógamatku doma stále rozbalenou. Ať nečeká jako rulička v koutě na další lekci. Zdá se to být maličkost, ale ona vás bude zvát, vyzývat, lákat a určitě si na ni alespoň jednou denně přistanete pro pocit blaha, malého protažení nebo jen dechu uvědomění. Rozbalte si doma jógamatku a mějte ji na očích, za čas se stane přirozenou součástí domova, kde občas cvičí děti, občas vy a možná i partner. Zdánlivá maličkost, která pomůže k dennímu rituálu osobní praxe, nemusí být dlouhá a intenzivní, stačí málo, ale pravidelně.  

JogaDnes: Menstruace - příležitost k očistě každý měsíc

Lunární cyklus ženy je proces obnovy, příležitosti, výživy, zdroj síly... Je to přítomný zázrak, který v nás ženách je, žije, tvoří, směřuje naše kroky, ovlivňuje komunikaci, emoce, vztahy, pohled na svět, každý okamžik. Znát ho, vnímat, cítit, všímat si ho a něj také ve vnějším světě je praxe, která přináší mnoho úlevného, tvořivého a chápajícího do našeho života, přináší nové vědomí. Vědomí cykličnosti.

jogadnes.cz: Jóga je pro mě krajina srdce

Jak jsi se dostala k józe? 

K józe mě přivedla Markéta Sulánská před 13 lety, dokončila jsem vysokou školu a odstěhovala se do Prahy, začala pracovat v lékárně ve Faustově domě, stále v kontaktu s nemocnými lidmi. Jóga pro mě byla příjemnou uvolňující aktivitou, zažívala jsem při ní vnitřní klid a zastavení. Vyhledávala jsem jemnou klidnou jógu, meditativní styl jako vyvážení k aktivnímu životu. 

Svět vědy a chemie mi nestačil, začala jsem studovat homeopatii, tradiční čínskou medicínu, bylinářství, chodila jsem do čajovny na Haštalské náměstí k Míle Lukášové meditovat, zpívat mantry, s Markétkou Sulánskou jsem jezdila na meditativní semináře několik let, vnímám teď s odstupem času, jak moc mě ovlivnila a přirozeně se stala pro mě velkým člověkem, učitelem, aniž bych se cíleně předem pro ni rozhodla, prostě se jí sama o sobě stala, žádný kurz, výcvik, škola... Cítím za to radost a vděk. Pociťovala jsem, že mě jóga a meditace léčí, že jsem více vědomá sebe sama a vše dobré, co jsem zažívala na jógamatce, se začalo odrážet v mém životě, v obyčejných věcech, vztazích, v práci... To je skutečné kouzlo ve své obyčejnosti. Nyní navštěvuji kurzy power jóga akademie Vaška Krejčíka, vitální jógu, jógovou terapii, certifikovaný výcvik hatha jógy... vnímám službu, kterou Vašek pro jógu v Čechách udělal. A stále se vracím k Markétě...

 

Jak vnímáš jógu? 

Jóga mi výrazně zlepšila kvalitu života. Přestala jsem mít bolesti zad, rozdýchala jsem mnohé patálie, narovnala jsem se, stala jsem se vnímavější vůči sobě samé i světu. To už nelze opustit, proto jsem u jógy zůstala. Nezůstala jsem však v Praze. Odstěhovala jsem se tehdy ještě s přítelem, dnes už manželem do Českého Švýcarska. Ze Žižkova na samotu do lesa. Žádná velká romantika to nebyla, ošklivý okál v lese a spoustu problémů. Vzali jsme to jako příležitost, dost nás to oba stmelilo. Nyní žijeme v Krásné Lípě na okraji lesa v novém domě s velkou zahradou a výhledem do daleka. Každý den jsem vděčná za to, kde jsem. Po narození dcerky Emičky jsem hledala dětskou jógu, nebylo tu nic. Nic je možnost Něčeho. Absolvovala jsem semináře pro lektory dětské jógy u Hanky Luhanové a otevřela lekce pro rodiče a děti. A to byl začátek mojí lektorské práce. Maminky mě žádaly, ať otevřu lekce i pro dospělé, a tak jsem našlapovala měkce, jemně a šla... dnes vedu 6 pravidelných lekcí pro dospělé týdně a 4 lekce pro děti, pořádám partnerské workshopy, propojuji jógu s tvořením a aromaterapií, pořádám pobyty s jógou a relaxací, jógu open air a zvu sem k nám, do Českého Švýcarska, jiné lektory, aby nás inspirovali, předávali svoji zkušenost. Jóga je součástí i zážitkových programů, které tvoří můj muž pro turisty v Českém Švýcarsku. Jóga je součástí celostního přístupu ke zdraví člověka, prolínám světy mé původní profese s tradičními směry. Miluju svoji práci, dává mi smysl a radost.

 

Jak se projevuje jóga jako součást tvého životného stylu? 

Jóga je životní styl. Pravá jóga je v každodennosti, v přístupu k sobě i ke světu. Nedovedu si představit, že by nebyla součástí všedního okamžiku a odehrávala se jen na lekci... Projevuje se asi nejvíc v pozornosti, všímavosti toho, co žiju, kam dávám svoji sílu, a také v pokoře, že nic není hotovo, že dělám chyby,..Jóga pomáhá dávat do souladu energii člověka na mnoha úrovních. To, co do jógy vkládám, se mi vrátí, jóga je vlastně velmi spravedlivá, a to je na ní přitažlivé. Přitažlivý je pro mě taky vnitřní klid a krása, která vychází zevnitř, projeví se vlídností, otevřeností a jasem, který překryje pár vrásek. Spokojenost je nejlepší lifting :-)

 

Kromě jógy potřebuju k životu ještě chůzi, nejpřirozenější pohyb. Ráda chodím do krajiny kolem mě, do přírody, také do hor. Ráda plavu a občas běhám, to bych chtěla častěji… Jóga je určitě oblíbená, potřeba zastavit se, uvolnit a posílit, nahlédnout na sebe... ale ne vše, co můžeme vnímat v meditaci, při józe, nám může být příjemné, je to zpráva, informace, kterou se nadále můžeme, nemusíme zabývat, je to na nás.

 

Může přinést náhled, informaci, může nám pomoci s koncentrací, s lepším zvládáním stresu, jóga prohlubuje dech, což má vliv na naše zdraví, učí propojovat dech, pohyb a myšlenku, je to celistvý propracovaný systém, zároveň otevřený pro originalitu a osobitost. Pokud umíme být sami se sebou ve svém klidu, jsme pak autentičí v čemkoli, co aktivně děláme. To se v životě určitě neztratí. Jóga nás vede k novým, dobrým, denním návykům. Instruktor jógy dává do svých lekcí kus sebe, každý má něco osobitého, předává své zkušenosti. Vnímejte, jestli to, co lektor říká, také žije. Nasajte atmosféru, přístup, otevřenost. Lektor by klienty k sobě neměl jakkoli poutat, to je můj názor, svoboda je důležitá. Hledejte hloubku a volejte k sobě trpělivost na svou cestu... hledejte svůj vlastní dobrý pocit v každé ásaně. Není jen jedna správná cesta, a kdo říká, že je, a posuzuje ostatní lektory a studia, nepochopil jógu...

 

Riziko a jóga? 

Snad jen riziko, že prohlédnu některá svá mámení, budu možná volaná k opuštění své komfortní zóny... Rizika si tvoříme sami. Pokud chci, aby jóga byla nástrojem chtění a úsilí zamotat své tělo do složitých pozic a pak se v nich vyfotografovat, je to také možnost, poškodí mě to, nebo ne? Chci se předvést, nebo motivovat? Myslím na svoje klouby, ego? Zároveň ale mohu mít zdravou potřebu zvládnout stoj na hlavě nebo prostě se pohodlně posadit s rovnou páteří, mohu chtít mít krásný plakát plný harmonie... co je riziko, se učíme vnímat sami. Jóga nás může učit zdravé pohybové návyky nebo přestřelit... jako mnoho dalších systémů.

 

Jak se stravuješ? 

Preference lehčí rostlinné stravy je příjemnější. Nemyslím si ale, že by nutně jógín musel být vegetarián, podle mě není nutné vychylovat se do extrému, ale spíše si hlídat zdroje a míru. Dávám přednost vegetariánské stravě, je mi po ní dobře, mám více energie, snažím se o pestrost. Jsem požitkářka, jídlo mi chutná, nejsem na žádné diety, nefungují. Ráda jím zdravě a dobře, jím i ryby a občas i kousek masa, když vím, odkud je. Podporuju lokální potraviny, kupuju místní bedýnky se zeleninou, ovocem a farmářské košíky. Když jsem začala s jógou, musela jsem přejít na jiný režim, co se jídla týká. Před jógou nejím asi 2 hodiny, před tím jen lehké jídlo, pokud mám dvě lekce za sebou a pak přijdu domů, měla jsem velké propady energie a potřebu jíst večer. S tím mi pomohla výživová poradkyně Gábina Šlancová z Liberce, člověk na svém místě.

 

Jóga je pro mě krajina srdce...

Zdroj: www.jogadnes.cz

Prožijte podzim a zimu ve zdraví

Především na podzim uberte plyn. To, co na jaře klíčilo, v létě rozkvetlo, na podzim dalo své ovoce a v zimě odpočívá. Kolem nás i v nás. Tělo vnímá tyto základní rytmy přírody, které jsme součástí. A my mu můžeme vyhovět v tom, co potřebuje. Pak budeme mít energii a dobrou náladu, díky nimž se lépe vypořádáme s řadou nemocí. A když si k tomu navíc předem připravíme pár účinných prostředků, prevence bude zajištěna. 

Vytvořte si domácí přírodní lékárničku. Pořiďte si eukalyptus citronovonný, éterický olej, který pročistí ovzduší a pomáhá při odkašlávání. Můžete ho použít do aromalampy nebo dát pár kapek do kvalitního rostlinného oleje a získat tak nosní olej, který krásně uvolní od rýmy. ....

Celý článek naleznete v pdf zde.

Začíná nový školní rok...

Začíná školní rok a s ním mnoho nového. Děti si zvykají na jiný režim, kupují se nové bačkůrky, sešity, obaly. Tepláčky jsou najednou nad kotníky, ladí se rodinný kalendář, kdo, kdy, kam a koho poveze či doprovodí,... Má své náročné tempo to září, to mu nemůžeme nepřiznat.

Třetí rok také začíná jóga na faře v Rumburku, v prostorách rodinného centra Klíček. A má mnoho podob, za ty tři roky se proměnila, vyrostla a zesílila, dělá mi to velkou radost. Jóga je pro mě cesta ke svému tělu. K tomu Být v těle, Být přítomen. Vnímat spojení fyzického a duševního. Učit se vnímat souvisloti mezi emocemi a tělem, kde mám v těle strach, kde mi stres způsobuje napětí, kam se usídlil smutek,.. ale také kde nejvíc cítím radost, lásku a harmonii. Napětí a bloky v těle uvolňovat a tím se učit s naším tělem i emocemi pracovat. Součást jógy je práce s dechem, energií v těle, spojuji poznatky z tradiční čínské medicíny, cvičíme různé orgánové sestavy, sestavy tématické pro různá období, do jógy přináším aromaterapii pro relaxační část...

Pod názvem veselá jóga cvičím také s dětmi různého věku. Hravě, radostně, s fantazií a spontaneitou jim vlastní objevujeme jógové pozice, přivlastňujeme si zdravé pohybové návyky, cvičímekoncentraci, rovnováhu a relaxaci a to  přirozeným způsobem v kruhu, který nemá začátek a konec a nikdo není vpředu ani vzadu, zažíváme nesoutěživost. Děti učím projevit se i naslouchat, dát dar a pomoc někomu a také v klidu dar a pomoc přijmout.

Jsem ráda, že mohu na faře jógu cvičit. Ráda za otevřenost farářů Filipa a Constance. Vnímám jógu jako další cestu k rozvíjení lidských hodnot, které jsou napříč náboženstvími.

Stránky