Chcete dostávat newsletter Malá sdělení? Napište mi na info@irenakubicova.cz

Jóga a vůně

Součástí některých lekcí jógy bývá aromaterapie. Ve studiích může osvěžovat a čistit vzduch, navodit pocit pohody. Během lekce, nejčastěji po relaxaci lektoři nabízí kapku vonného oleje do dlaně, k masáži rukou či nohou. Díky přírodním vůním můžeme doladit téma lekce a její zaměření. Jak působí vůně- na naši psychiku a zdraví? Na co si při výběru dávat pozor?

Čich je fylogeneticky nejstarší smysl. Nosní sliznice obsahuje miliony čichových receptorů, které vysílají do mozku impulzy. Mozek je vyhodnocuje jako vjem vůně. Čich je tak napojen na limbický systém označovaný jako čichový mozek, který je tvořený oblastmi mozkové kúry a některými podkorovými oblastmi. Kromě jiného zajišťuje emoční reakce na podněty,což je principem tzv. Aromapsychologie. Narozené miminko vnímá vůni své mámy, ví, kde najít potravu a to v něm ukotvuje pocit bezpečí. Máme čichovou pamět, pamatujeme si, jak voněla babičce zástěra, když jsme byli malí, pamatujeme si vůni zubařské ordinace,pamatujeme si vůni svého partnera. S vůní máme spojené vzpomínky a s nimi vjem libosti či nelibosti, vůně ovlivní naše emoce.

Aromatické rostliny provází člověka po tisíciletí. Staří Egypťané používali esenciální oleje v léčitelství i pro kosmetické účely, ale hlavně rituálně při vypravování zesnulých na onen svět. Při balzamování používali oleje a masti hlavně ze santalového dřeva, cedru a skořice. Jako medicínské prostředky je používal i Imhotep (3000 l.př.n.l.), velmi často  myrhu, jalovec, kadidlo, šafrán. I ve starém Řecku trvala tradice vykuřování při obřadech, Řekové vonným bylinám připisovali božský původ, Hippokratés učil o prospěšnosti inhalací, koupelí a masáží pro dlouhověkost.  V Bibli najdeme mnoho textů o léčivých rostlinách a např. návod na přípravu oleje svatého pomazání. Staří Indové si cenili vlivu vonných rostlin na psychické rozpoložení, věřili,že vůně je duše rostliny. Středověká Evropa spoléhala na kláštery, které pečovali o bylinné zahrady a uchovávaly moudrost a vědění o léčebných účincích. Aromatické rostliny se ale v té době v běžném životě více užívají v parfemářství než léčebně… Každá historická epocha po sobě zanechala stopu, kterou my ted  můžeme sledovat a propojovat s moderním věděním. Když nyní držím v rukách např. Knihu Roberta Tisseranda Essential oil safety nebo Pierra Franchomme Lˇ aromathérapie exactement, rozsáhlé vědecké publikace, jsem v úžasu, kolik výborných nástrojů máme k dispozici, tušené a empirické propojené s moderní vědou.

Jaká je tedy cesta k éterickému oleji v malé lahvičce, ze které obsažený poklad kapu do aromalampy nebo ředím do masážního oleje?

Mluvíme-li o aromaterapii, znamená to léčebnou metodu, která využívá působení éterických olejů na organismus. Éterický olej voní, má chuť a svoji specifickou biologickou aktivitu, která předurčuje jeho vliv na orgány a tkáně. Éterické oleje získáváme  ze siličnatých rostlin, kde jsou uloženy ve speciálních buňkách a zvláštních pletivech. V rostlině plní funkci ochranou: protiplísňovou, antivirovou a antibakteriální, navíc lákají opylující hmyz. Obsah v rostlině velmi kolísá a to nejen v průběhu vývoje rostliny, ale i během dne. Kvalita obsahu závisí také na podmínkách prostředí, podnebí atd., což je také jedna z obtíží pro standardizaci éterického oleje, kterou moderní medicína vyžaduje. Jednoduše řečeno není růže jako růže, ta bulharská nebo turecká bude mít jiný obsah než u nás vypěstovaná, stejně tak jako levandule z Francie. Moderní výzkumy se proto orientují ne na éterický olej jako celek, ale na jednotlivé účinné látky z něj, které může izolovat a samostatně prověřovat. Přicházíme tak o synergii účinků, ale umožní se tím vstup do vědeckého světa, zkoumáme tedy tymol z tymiánu a ne celý olej nebo eugenol z hřebíčku.

Éterický olej se z rostliny získává několika hlavními postupy:

Většina z nich  destilací vodní parou. Druhým častým způsobem je extrakce organickými rozpouštědly, označovaná jako Konkret a po odstranění balastních látek (vosků a zbytků rozpouštědel) např. vymrazením, se označí jako Absolut. Také se používá extrakce květů do tuku tzv. Enfleuráž-ta je vhodná pro vzácné silice např.jasmínu, růže, z tuku se pak dostanou extrakcí organickými rozpouštědly. Kvalitní éterické oleje se mohou získat pomocí extrakce CO2. Kůra citrusových plodů se naopak lisuje. Pro představu: pro 1 litr citronového éterického oleje potřebujeme 2000 kusů citronu a na stejné množství růžového oleje až 1 tunu okvětních plátků!

 

Jak tedy poznám kvalitní éterický olej?

Z výše popsaného je patrné, jakou cestu má za sebou voňavá lahvička a jak koncentrovanou sílu používám v každé kapce. Na každé lahvičce by měl být uveden celý český a latinský název rostliny původu, místo sběru, informaci že jde o 100% přírodní éterický olej (pozor ne 100% přírodně identický!!) a uvedenou certifikaci, pokud má. Dávat přednost bio kvalitě je otázka přístupu k věci. Nezapomeňte také na váš nos a jeho citlivost, tentýž druh éterického oleje od různých firem vám bude jinak vonět, jeden ucítíte jako nejpříjemnější. Jelikož jde o velmi koncentrované látky, jen některé můžeme použít přímo na pokožku neředěné například levanduli i na řezné rány a popáleniny, které krásně hojí. Pro pronikání do hlubších vrstev kůže a do krevního řečiště potřebujeme nosič a tím je rostlinný olej.

 

Způsoby použití:

-Masáž: masírování postiženého místa nebo části těla směsí éterického oleje v základním rostlinném oleji

0,5% – u dětí do 6 let odpovídá 7 kapkám v 50 ml nosného oleje

1,5% – u dětí od 6 let do 12 let odpovídá 21 kapkám v 50 ml nosného oleje

2,5 – 3% – od 12 let odpovídá cca 37 kapkám v 50 ml nosného oleje

-Teplý a studený obklad: 5 kapek oleje smíchat se lžící neutrálního koupelového nebo hydrofilního oleje, nalít do přiměřeného množství vody, v ní namočit obklad a přikládat na postižené místo

-Koupel:3-10 kapek éterického oleje smíchat se lžící neutrálního koupelového nebo hydrofilního oleje a přimíchat do koupele. Délka koupele by měla být 15-30 minut. Případně nakapat 2 kapky éterického oleje na vlhkou žínku a potírat celé tělo nebo postižené části.

-Místní čištění: 2-5 kapek éterického oleje nakapat do nádobky s teplou vodou, v ní namočit žínku a potírat postižené místo.

-Kloktání: 1-3 kapky éterického oleje nakapat do sklenice teplé vody, promíchat, směsí kloktat, ale nepolykat ji.

-Inhalace: 1-2 kapky oleje nakapat do teplé vody, promíchat, přes hlavu přetáhnout ručník a 5 minut vdechovat. Nebo nakapat 1-2 kapky na kapesník a vdechovat přímo.

-Rozptýlení ve vzduchu: 5 kapek oleje nakapat do 250 ml teplé vody, promíchat, dát do rozprašovače a rozptýlit po místnosti. 5 kapek oleje do

zvlhčovače vzduchu nebo misky s teplou vodou na radiátoru, případně 5-8 kapek do aromalampy.  Účinnější je tzv. difusér, elektrický přístroj pro rozptylování éterických olejů do ovzduší.

 

Éterické oleje jsou koncentrované látky hořlavého charakteru, přistupujeme k nim opatrně zvláště u malých dětí, chráníme oči a sliznice.

 

Základní tipy:

Relaxační a zklidňující: levandule, meduňka, šalvěj muškátová, kadidlo, ylang ylang, petitgrain, bergamot, jasmín, dobromysl, mandarinka, citron, heřmánek pravý, yzop, neroli, jalovec, pačule, růže, santal, grep, geránium, bazalka

Podpora pozornosti, koncentrace: litsea, rozmarýn, lemongras, bazalka, citron, máta peprná, hřebíček, eucalyptus, tetitgrain, tymián

Stimulační: litsea, lemongras, cedr, tea tree, skořice

Adaptogenní: palma rosa, borovice, bergamot, rozmarýn, levandule

Stabilizace emocí: pomeranč, levandule, růže, myrha, tea tree

Harmonizace psychiky: kadidlo, myrha, neroli, cedr, meduňka

 

Čištění vzduchu: eucalyptus, citrusy obecně

 

Vůně a čakry

pracuji-li se záměrem a  věnuji více pozornosti čakrovému systému, mohu vůně přiblížit svým klientům i v těchto souvislostech.

1.čakra:pačuli, hřebíček, vetiver, santal, kardamom, grep, pepř.

2.  čakra: geránie, ylang, anýz, zázvor, grep, pomeranč, jalovec .

3. čakra:Citron, heřmánek, bergamot, myrta, cedr, kajeput, jalovec, pomerančové listí

4.čakra: Růže, jedle, mateřídouška, mandarinka, citron, muškátový ořech, vanilka

5.čakra: Pimentovník, kardamom, meduňka, citron, eukalyptus, máta, puškvorec

6.čakra:Bergamot, kadidlo, yzop, meduňka, skořice, estragon

7.čakra: Santal, kadidlo, bazalka, skořice, levandule, vetiver

 

Éterické oleje pro rozptýlení do vzduchu volím v lekcích jógy v kombinaci max 4 druhů a používám ve skupině,kterou znám a je minimální riziko alergických reakcí, dobré je zeptat se účastníků a v případě jednoduché masáže rukou, nohou či šíje jim dát na výběr, přeci jen každý máme jiný originální nos, jinou náladu. V případě žen vnímání vůní záleží také na fázi menstruačního cyklu,ve které se nachází. Většina lidí aromaterapii vnímá pozitivně jako příjemné obohacení lekce. K intuitivnímu ladění vůní je užitečné mít základní znalosti aromaterapie, kontraindikací olejů, které nesu do lekce.

Ať vám příjemně voní studio, do kterého chodíte, hlavně svoji osobitou energií!

(použité zdroje: Vůně pro duši,Igor.V.Sakov, přednáška Z.Šedivého, katalog Karel Hádek)


Publikováno:20.11.2018  -  Štítky:Media