Ráno je svěží vůně, nové nadechnutí se, vlídný pozdrav, narození, je začátkem, předzvěstí dalšího dobrodružství. Je zvědavostí, chutí se vydat dál, novým řádkem v románu, veršem v básni…Ráno je okamžik v srdci malíře před prvním tahem štětce, ráno je , když se řasy pustí za ruce. Ráno je cítit naději a radost, je čisté a plné možností….
Každé ráno je malým jangem, malým klíčkem rostliny, který je ještě nesmělý, ale má v sobě velkou sílu a potenciál rozvinout celou rostlinu v kráse světa stejně tak jako my nový den v nás i kolem nás.
Aby ráno nebylo ospalé, mrzuté a s pocitem, že noc byla krátká, přetváříme své návyky k posílení vitality-ódžas. Pokud máte ráno pocit nevyspalosti, jděte dříve spát. Posun o hodinu si nastvujeme postupně, například každý týden o 15 minut dříve. Za měsíc si tak dopřejeme o hodinu více spánku.
Jak je v přehlcené době stále více zřejmé, platné jsou Jednoduché rituály nesoucí nás bez většího úsilí k energetizaci těla fyzického, energetického i mentálního. Máme nástroje, praktikujme:-)!
1. Vstávejme před úsvitem. Je to krásná klidná doba, čas velmi jemné a zároveň silné energie. Prostor pro vlastní praxi, podporu svých záměrů, místo, kde splétáme naše sny, mýty a osobní pohádky. Děláme otisk do reality. Těsně po probuzení je vzácný čas Brahmamuhurta, jsme klidní, uvolnění a vnímaví. Náš nervový systém je citlivý. Čas vhodný na Rituál vděčnosti- uvědomím si 3 věci, za které cítím v životě vděk. Zapíšu si je do svého mentálního nebo fyzického deníku. Uvědomím si, co mi dělá v životě radost, svoji mysl u této myšlenky pozdržím. Ladím se na celý den.
2. Do běžné ranní hygieny přidáváme očistu jazyka, nosu, úst a uší. Škrabkou odstraníme povlak na jazyku, který je výsledkem noční očisty. Dopřejeme si očistu ústní dutiny olejem. Lžičku oleje, například kokosového si necháme rozpustit v ústech a převalujeme 15 minut (během této doby můžeme vykonávat další ranní činnosti) Je to výborná služba pro zuby i dásně a také pro čistotu brány, skrz kterou přijímáme pránu. Do nosu kápneme kapku oleje a také do uší. Osprchujeme se, promasírujeme tělo. Vlastní dotek je léčivý, masáží se také učíme vnímat a naciťovat energii těla, případná místa bez energie, v napětí.
3. Vypijeme hrnek teplé vody. Tělo je po celé noci dehydratované, zavlažíme ho. Voda je teplá jako tělo. Můžeme přidat citron.
4. Pohyb a dech. Dle našich potřeb a možností rozvíjíme ranní jógovou praxi. Chvíli pozorujeme dech takový jaký je, pak přecházíme k pránájámické očistné technice kapalabháti. Dále rozvíjíme dech udžájí nebo plný jógový dech. Pokud tuto pránájámu nepraktikujeme, dáváme dechu v těle prostor, dýcháme plynule, do hloubky a příjemně. Jemný pohyb na jógamatce či ranní procházka se psem, taj čchi, čchi kung a podobně okysličí tělo, dodá optimismus a chuť vyhledávat pohyb i přes den. Po noci je tělo ztuhlé (tamas), krevní oběh je pomalý, každá buňka potřebuje povzbudit, potřebujeme pohyb. Vše, čeho máme v těle přebytek a nehýbe se, se stane základnou pro toxické látky nebo mrtvou zónou, která ubírá energii. Stagnace způsobuje chronické a degenerativní změny. Život je pohyb, pulsace, vibrace. Dech vede pohyb (radžas). Vědomý pohyb regeneruje a obnovuje síly, neunavuje. Po takové praxi cítíme osvěžení, sílu a uvolnění zároveň. Kvality, které v dechu rozvíjíme jsou plynulost, hloubka, procítěnost, jemnost.
Ranní pohyb můžeme rozvíjet spontánně, jaká pozice si nás zavolá, na tu navazujeme. Kotvou a inspirací jsou nám jógové lekce, kde se inspirujeme. Ranní sestavu může tvořit mnoho variant Surija Namaskár Pozdravu Slunci.
5. Snídaně. Mezi 7 hodinou a 9 hodinou je orgánový čas pro žaludek. Čas na příjem první potravy po ranní očistě a vyprázdnění. Snídáme teplou kaši (pohankovou, jáhelnou, rýžovou, ovesnou…) na slano s miso pastou a zeleninou nebo se sezóním ovocem, ořechy, medem či jinými přírodními sladidly. Víte, že fermentované ovesné vločky jsou nejlepším zdrojem laktobacylů?Vločky zalijeme čistou nejlépe pramenitou vodou a po 4 hodinách je nafermentováno. Dáme do ledničky a postupně ubíráme kolik potřebujeme, přidáváme do jídla. Jíme vědomě, před jídlem se nadechneme a vydechneme, dostatečně žvýkáme. Sledujeme sami na sobě, jaký druh potravy nám dělá dobře, nevyvolává brzký propad energie. Ranní výživné ovocné smoothie nebo kváskový žitný chléb s máslem, ghí, pomazánkou, vajíčko, zelenina, polévka. Ráno piji matcha čaj nebo korejský ženšenový čaj kombe. Dodávají mi energii. Ajurvéda doporučuje dostatečně nechat tělo vytrávit a jíst třikrát denně. Hlavním jídlem je oběd.
Na závěr recept na posílení vitality (odžas)
Nápoj na posílení odžas:
-při chronické únavě, nespavosti, vyčerpání, špatné imunitě, starostech
šálek mléka, 2 datle,3 mandle-nejlépe předem namočená, 1 lžíce kokosových vloček, 1 lžička ghí, špetka šafránu, kardamonu a muškátového oříšku. Rozmixujeme a na mírném ohni necháme probublat a 10 minut necháme dojít na plotně, přidáme trochu pepře a medu.
Publikováno:20.11.2018 - Štítky:Blog