Václav Sojka, vynikající fotograf, horolezec, zaměstnanec správy Národního parku České Švýcarsko. Ochranář přírody, jehož zoom je velmi často namířen na kolonie sokolů. Autor mnoha oceněných fotografií, spoluautor publikací mapující krásu a osud krajiny Českého Švýcarska i jiných míst u nás a ve světě. Ve spolupráci s prvním ředitelem NP Zdeňkem Patzeltem dostal za společnou publikaci Národní park České Švýcarsko titul „Nejkrásnější česká kniha roku a fotografická publikace roku.“ Za fotografii Růžovského vrchu čnějícího z červánkové mlhy získal jednu ze zlatých medailí Sdružení evropských profesionálních fotografů.
„Jako lidstvo volíme snadná řešení a kořistíme přírodu na úkor vychýlení z rovnováhy. Kdybychom byli chytřejší, tak bychom mohli šetrněji získat daleko více hodnot.“
-je možné vyfotit duši krajiny?
-proč je potřeba intenzivního napojení na krajinu a znalost jejího potenciálu?
-co roste kolem Vlčího potoka za zázrak?
-jaké obrazce, reliéfy, zprávy můžeme objevit ve skalách?
-co má společného ornitolog a kouzelník?
-jak Vašek vzpomíná na přítele Reinera Marchnera a co spolu objevili za zázraky?
-co má společného zdejší krajina a Dolní Věstonice?
-proč je sokol úžasná bytost?
– jak Václav pohlíží na kůrovcovou kalamitu? Odborníci versus populismus?
-víte, že klidová zóna v NP je pouze 15% jeho rozlohy a že v současnosti je uzavřeno kvůli nebezpečí pádu stromů 5% cest?
-kde to je dobrý na čápa?
-kdo ani nepípne?
- 150 horolezeckých prvovýstupů ve zdejší krajině, objevení mnoha skláren, dehtáren a pravěkých sídlišť. Můj nejdelší podcast, skoro na jeden nádech:-), mnoho krásných myšlenek.
Publikováno:14.6.2021 - Štítky: