Chcete dostávat newsletter Malá sdělení? Napište mi na info@irenakubicova.cz

Ženské zdraví

Prevence a léčba potíží, které někdy v životě potrápí téměř každou ženu, dokáží znepříjemnit dovolenou nebo rozhodit plány. Co můžeme vyzkoušet na kvasinky, záněty, bolesti hlavy v důsledku výkyvu hladiny hormonů, jak ovlivnit menstruační cyklus, aby pro nás byl přirozenou součástí každého měsíčního času a netrápil? Podíváme-li se do světa léčivých rostlin a tradičních postupů, najdeme několik pokladů.

Pravidelný menstruační cyklus je pro každou ženu v produktivním věku normální proces prožívání různorodosti, nabízí možnost využívat jeho dary čtyř fází, které ladí s ženským hormonálním systémem, vede ženu k uvědomění si proměnlivosti a sebe samé. Samotná menstruace je pak prožitkem obnovy, očisty, přirozené meditace a času pro sebe. Respekt ženské cykličnosti je předpokladem smíru sama se sebou a uměním se naladit na složitý ženský svět, zkoumat ho, přijmout a následovat. Již samotným uvědoměním, že ženský čas plyne jinak, než mužský, samotným zájmem o své cyklické hodiny, se mohou ženy dotknout podstaty svého problému, který s ženským zdravím mohou řešit. Nezapomínáme na originalitu příběhu každé z nás a také to, že na mnoho potíží neexistuje vzoreček, škatulkování psychosomatických potíží do schémat a vzorců nejde, i když bychom si to rádi usnadnili, jenže zjednodušeně: koho bolí koleno, ještě nemusí mít nutně potíže s pokorou, tak to prostě nefunguje. Výrazným faktorem také ovlivňujícím nemocnost ženského světa je stres. Jsou-li vaše potíže chronické a dlouhodobé, opakují-li se a ozývají často, bude možná potřebné vydat se na dobrodružnou cestu svého příběhu do hloubky a nebude stačit „jen si uvařit čaj“.

Začneme zdánlivě banálně: léto, koupání. Příjemné zážitky s nepříjemnými důsledky:

Kandidóza.

Kvasinky jsou v lidském těle běžně se vyskytující mikroorganismy. Jako v mnoha jiných situacích, pokud jsou v rovnováze, nic se neděje. Mohou se však v důsledku oslabené imunity, stresu, nevhodné stravy (obsahující především jednoduché cukry), po užívání antibiotik nebo přímou nákazou přemnožit a způsobit kvasinkový zánět. Přemnožené kvasinky mohou též rozhodit menstruační cyklus či způsobit záněty močového měchýře.

Prevence a ochrana: pro intimní hygienu nepoužíváme mýdla (ono je tedy obecně pro kožku nezdravé mýt se mýdlem) přecházíme postupně na mytí hydrofilními oleji. Přidáváme éterické oleje z levandule, tea tree, geránie. Zmíněné oleje můžeme také po kapce dávat na slipovou vložku pro běžnou denní hygienu. V případě potíží kapeme oleje i na tampon a vkládáme do pochvy, vyměňujeme po 2-3 hodinách. Použití zmíněných éterických olejů je praktické, snadné, bezpečné, navíc mají účinek i na psychiku, levandule tiší bouřlivé emoce, zklidňuje nervový systém, geránium je navíc příjemným olejem, který může pomoci při dlouhých menstruacích, bolestech s ní spojených a silném krvácení. Tea tre, neboli olej z čajovníku, je všeobecně známýa unás je často používaným olejem, má antibakteriální a antimykotické účinky. Všechny oleje můžeme použít v neředěném stavu přímo na pokožku či sliznici nebo také do masážního oleje v celkové 3% koncentraci (3ml směsi nebo jednoho druhu é.o. do 100ml kvalitního rostlinného oleje) Zmíněný tampon je také možné vkládat při koupání jako prevenci pro ženy, které na kvasintky tzv „trpí“. Dobré je také zařadit do svých pitných návyků pravidelné popíjení čaje z měsíčku, kontryhele, řebříčku, růže. Měsíčkový olej -macerát vnitřně užívat lžičku denně a též zevně jako základ partnerské masáže při milování, tím se předchází nechtěnému přenosu nechtěného, navíc se taková masáž může stát příjemným partnerským rituálem. Z říše homeopatické můžeme vyzkoušet Kalium bichromicum 9CH 3 kuličky 4-5x denně. Další účinou pomocí je extrakt z grepových jader. Pozor, nejedná se o grepový éterický olej, který je vyroben lisovánám z kůry tohoto citrusu, ale o extrakt z jadérek uvnitř. Jeho účinky jsou všestranné, pomáhá udržet nebo obnovit mikrobiologickou rovnováhu, užívat se může i vnitřně, zevně k oplachům, koupelím. Při koupi sledujte poměr cena a obsah, který je u různých produktů jiný!

Bolestivá menstruace

Umí vyřadit „z provozu“ Je způsobena stažením svalů dělohy a svalů uvnitř pánve, hormonální disbalancí, to je primární dysmenorhea. Bolestivá menstruace může být také spojena s dalšími potížemi: myomem, endometriozou, cystou, proto je dobré vyšetření a případně jiná péče.

Většina žen instinktivně při primární bolestivé menstruaci volí teplo. Takový termofor přiložený na oblast břicha, umí hodně utišit. V józe pomáhá pozice Blaženosti. Leh na zádech, podložená hlava polštářkem, příjemné teplé prostředí, pokrčíme kolena, spojíme chodidla k sobě, opřeme je o podložku malíkovými hranami a necháme volně kolena spadnout do stran. V případě nepříjemného tahu v oblasti třísel podkládáme stehna bločky nebo polštáři. Pratikujeme též pozici indického dřepu. Obě pozice příjemně uvolňují oblast pánve, napomáhají odtoku krve. Doplníme masáží břicha a podbřišku po směru hodinových ručiček a nezapomínáme, že vlastní dotek je ten nejvíc léčivý. Sebe se dotýkat vědomým láskyplným dotekem je návyk, který si osvojujeme, naciťujeme tak lépe své tělo, uvědomujeme si místa v napětí a dotekem uvolňujeme nebo informaci, která k nám skrze dotek přichází,bereme jako zprávu o stavu našeho těla. Do masážní směsi proti bolestivé menstruaci volíme étericý olej z majoránky, vynikající na menstuační křeče, doplňujeme zklidňující levandulí, cypřišem, který pomáhá rozproudit a korunujeme fytoestrogenním fenyklem či růží. Doplňujeme o čaj z řebříčku, meduňky, maliníku, kontryhele. V homeopatickém světě můžeme sáhnout po Magnesia prosphorica 9CH každou půl hodinu 3 kuličky pro ženy, kterým dělá dobře teplo a tlaková masáž. Colocynthis 9CH při prudkých bolestech v oblasti vaječníků, potlačeném hněvu nebo Cuprum metalicum 9CH při křečovitých bodavých bolestech. Nezapomínáme respektovat měsíční čas jako čas pro sebe, neplánujeme si nic náročného, ono bohatě stačí to, co se děje, fyzicky odpočíváme, meditujeme.

Nepravidelná menstruace

Na nepravidelnou menstruaci vám lékař nasadí hormonální léčbu. Je to cesta. Pro někoho však nechtěná a také nepotřebná. Na tomto poli více než kde jinde může v gynekologické oblasti pomoci tradiční čínská medicína či ajurvéda v rukách zkušeného dobrého terapeuta. Zde nestačí formát psaného článku a samoléčba. Fytoterapie nebo akupunktura je na míru a po celkové anamnéze. Častou příčinou je opět stres, hormonální nerovnáha estrogenů a progesteronu, jiná onemocnění dělohy či vaječníků, je lépe mít vyšetření u gynekologa.

Velmi dobré osobní zkušenosti pro nepravidelný menstruační cyklus mám s hormonální jógovou terapií podle Dinah Rodrigues, brazilské jógové terapeutky, která spojila hatha jógové principy a prvky z kundaliny jógy a vytvořila systém práce s hormonální soustavou, která je možností léčby nejenom nepravidelného menstruačního cyklu, ale i dalších potížích napříč celým endokrinním systémem. Není to žádná zázračná metoda, má své limity a své velké přednosti jako vše. Umí však ukázat cestu mohoucnosti a výsledky mě v mé roční lektorské praxi velmi pozitivně překvapují. Z léčivých rostlin rostoucích kolem nás můžete na nepravidelný cyklus vyzkoušet pít nálev z kontryhele a řebříčku v poměru 1:1 a doplnit vnitřním užíváním kvalitního pupalkového oleje 1 lžíci denně. Kromě pozitivních účinků na nepravidelnou či bolestivou menstruaci výrazně zlepšuje stav pokožky a to i té exematické.

Bolesti hlavy

Jsou tématem velmi častým, omezujícím až paralyzujícím. Po vyšetření lékařem, vyvrácení potížích s páteří, převážně krčí či následné rehabilitaci a změně nejčastěji sedavých návyků-problémy může vytvářet špatné posazení na židli, předsunutá hlava, špatná výška židle atd. Někdy se ale opravdu nic nenajde: Žena je zdravá a bolesti hlavy přetrvávají. Objevují se ve stresových situacích či v různých částech cyklu. Doporučuji opět praktikovat pravidelně hormonální jógovou terapii. Při bolesti volit klid, tmu a teplo, pokud je to možné. Užívat nálev z meduňky, máty, dobromysli, majoránky. Na spánky si potírat levandulový olej nebo jiný vám lahodící olej ze skupiny zklidňující: šalvěj, růže, bergamot, santalové dřevo, pomeranč. A také zbývá než zamyslet se, z čeho nás vlastně ta hlava bolí, co je spouštěčem nebo čeho už máme prostě plnou hlavu. Sami sobě jsme si v tomto případě nejlepším rádcem.

A na závěr: nešetřete růží

Dobřejte sama sobě kvalitní olej z růže. Já miluji růže damašské. Vysadíte-li si je na zahradě, krásně vám v našich podmínkách porostou, přibližně tři týdny v roce vykvétají a vy tak můžete být součástí růžové meditace, pohled na takovou krásu sytí duši. Můžete i v domácích podmínkách macerovat okvětní lístky růží do kvalitního rostlinného oleje, po několika týdnech se růžový olej objeví jako krásná červená oka v základním oleji,provoní ho a vy budete mít domácí produkt pro péči o celé tělo. Doporučuji obzvláště pro masáž hrudníku a podbřišku. Náhradou může být koupený éterický olej, bohatě nahradí parfém, vede nás k sebelásce a sebeúctě, což jsou základní esence ženského zdraví.

příště cysty, myomy, endometrioza?


Publikováno:4.11.2018  -  Štítky:Blog